İstanbul16 °C

Av.Yasin ÖZKAN / Avukat

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2B arazileri hak sahipleri ve yapmaları gerekenler!

14 Mayıs 2012 Pazartesi 09:30

Adı kadastro listesinde olmayan 2B hak sahipleri ne yapmalı? 20 Ekim Özel Haber

2B BAŞVURULARI 3 AY UZATILDI! 23 EKİM - SON DAKİKA

2B Arazilerinin satışı ile ilgili 6292 sayılı kanun geçtiğimiz günlerde meclisten geçti resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi kanun hükümlerine göre arazisinin bulunduğu yerde 2B kadastrosu yapılan ve kadastro tespit tutanaklarına göre işgalci olarak gözüken kişiler başvurularını yapacaklar.

||| 2B Arazisi Nedir ?

Öncelikle 2b arazisin ne demek kısaca bunu açıklamakta fayda var 6831 sayılı orman kanununun 2. Maddesinin B fıkrası uyarınca orman vasfını kaybeden ve  orman sınırı dışına çıkarılan taşınmazlara halk arasında kısaca 2B arazisi denmektedir.Orman vasfını kaybetmiş araziler dersek doğru bir tanım yapmış oluruz.  

||| 2B Hak Sahibi olanlar Ne Yapacak?

Yapılan kadastro tespiti ile hak sahibi ve işgalci olarak tespit yapılan kişiler için başvuru süresi başlamıştır bu kişiler müracaat ederek başvurularını yapabilirler.

||| 2B Hak Sahibi Olarak Tescil Edilmeyenler Ne Yapabilir?

2b Arazisinde işgalci olduğu halde yapılan 2B kadastro tespitinde adına tespit yapılmayan ve kadastro beyannamelerinde adı geçmeyenler bu yapılan tespite kadastro mahkemelerinde itiraz ederek dava açabilirler ki pek çok kişi şehir dışında olduğu, taşınmazın bulunduğu yerde tanınmadığı vs gibi sebeplerle işgalci olmasına rağmen kadastro tespitlerinde  hak sahibi olarak görünmedi. Kadastro mahkemelerinde açılan davalarla hak sahipliği konusu karar verilmek üzere kadastro mahkemelerine devredildi ve davalar devam ediyor mahkeme kararına göre bu kişilerde 2B hak sahipliğini kazanacaklar ve kararın kesinleşmesini müteakip başvurularını yapabilecekler.BAŞVURUNUN YASAL SÜREYE BAĞLI OLDUĞUNU HATIRLATMAKTA FAYDA VAR.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2B Başvuru Kılavuzunda hak sahiplerinin başvurmaması durumunda neler olacağı şöyle sıralanıyor:

*         Kullanıcıların doğrudan satın alma hakkı düşecek.

*          Ecrimisil bedelleri tahsil edilecek.

*          Açılmış olan davalara devam edilecek, açılması gereken davalar açılacak.

*          19 Temmuz 2003 tarihinden önce yapılmış yapı ve tesisler yıktırılacak. Üç yıl içinde satılacak ve tahliyesi idare tarafından sağlanacak.

*          19 Temmuz 2003 tarihinden sonra yapılmış yapı ve tesisler üzerinde kullanıcıların hiçbir hakkı kalmayacak, yapı da dahil taşınmaz Hazine’ce genel hükümlere göre satışa konu edilebilecek

||| Satış Bedeli Ne Kadar Olacak ?

Rayiç bedeli 100 lira olan bir yerin, taksitli alınması durumunda 2B arazisi hak sahibinin 70 liralık ödeme yapması gerekiyor kanunun 6.maddesinin 4. Fıkrası rayiç bedelin %70 inin ödeneceğini düzenlemiş. Peşin ödeme durumunda uygulanacak indirimle oran %56 ya denk gelecek. YANİ 2B ARAZİLERİ İŞGALCİLERE ÇOKTA UCUZA SATILMAYACAK !
 
||| Paralar Nereye Gidecek?

Hükümet yetkililileri 2B  ile ilgili düzenlemeyi kesinlikle bütçeye gelir elde etmek için yapmadıklarını, 30-40 yıldır süren mülkiyet sorununu çözmek, afet riskini azaltmak için yaptıklarını tekrarladı. 2B arazilerinden elde edilecek gelirin afet riskinin azaltılması projelerine, orman köylüleri ile yeni orman alanları oluşturulması veya mevcut ormanların ıslahına aktarılacağını belirttiler bu açıklamalar umarızkı hayata gecer ve 1999 YILINDA DÜZENLENEN DEPREM VERGİSİ OLARAK BİLİNEN ŞU AN ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ İLE HALEN TELEFONDAN BENZİNDEN VS ALINAN VE BÜTÇE AÇIKLARINI KAPATMAKTAN BAŞKA İŞE YARAMAYAN VERGİLERE DÖNMEZ.

||| 2B Lerle İlgili Dava Hakları Neler ?

2B arazileri ile ilgili idarece belirlenen satış bedellerine karşı dava açılamayacağı kanunun 6.maddesinin 8 bendinde düzenlenmiş bu hüküm anayasada öngörülen dava hakkı ile çelişmekte ve anayasaya aykırı bir hüküm gibi görünüyor zira yine anayasaya göre idarenin her türlü eylem ve işlemine karşı dava yolu açıktır. Bu hükmün anayasa mahkemesinde iptal için dava konusu yapılacağını düşünüyorum.

Bu kanuna göre orman sınırı dışına çıkarma işlemleri (2A Arazileri) ne karşı dava hakkıda kısıtlanmıştır açılan davalar hiçbir işlemi durdurmayacak  ve bu davalarda yürütmeyi durdurma ve tedbir kararı verilemeyecek MAHKEMELER ARACILIĞIYLA İŞLEMLERİN SEKTEYE UĞRATILMAMASI AMACIYLA KANUNA BÖYLE BİR HÜKÜM KONULMUŞ bu hükmünde anayasaya aykırılığı söz konusu olabilir ve iptal davası açılabilir ancak geçmiş yıllarda yaşanan ve mahkemeler tarafından durdurulan İETT arazisi AKM YENİLEME projesi gibi hükümetin ve belediyenin önem verdiği bazı projelerin mahkemeler den verilen tedbir ve yürütmeyi durdurma kararları sebebiyle yapılamaması 6292 sayılı  kanun maddelerinin  bu şekilde sert ve tavizsiz düzenlenmesine sebep olmuştur diye düşünüyorum  ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN BU MADDELER İPTAL EDİLMEDİĞİ SÜRECE GEÇERLİDİR VE MAHKEMELERİN BU ÇALIŞMALARI TEDBİR VE YÜRÜTMEYİ DURDURMA YOLUYLA ENGELLEMELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLMEYE ÇALIŞILMIŞTIR  .

Kanun ile hak düşürücü yasal süreler öngörülmüş olup 2B hak sahiplerinin yasal süreleri kaçırmadan başvurularını yapmaları gerektiğini hatırlatırım
 

YORUMLAR
2b magduru
ufuk genç
merhaba avukat bey bizim istanbul çekmeköy resadiye koyunde 2b arazimiz var yaklasık 20 dönum biz bu arazınn 2b kayıt parasını yatırdık ama bugun son gundu satamadık ne yapmamız lazım yada ne olur beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim iyi calışmalar..
11 Ocak 2014 Cumartesi 00:28
başvuru
mehmet demir
avukat bey hak sahibi olup olmadığımızı kadastrodan öğrendikten sonra hak sahibi değilsek ne yapabiliriz memlekette bbiz yokken akrabalar kendi üzerlerine yazdırmış diyorlar bu konuda ne yapabiliriz şimdiden çok teşekkürler...
24 Mayıs 2012 Perşembe 10:30
yılmaz
ali
sayın hoçam hak sahibi olmayıpta başvuru yapma imkanımız söz konusu olurmu olursa nasıl olur biginize saygılarımla
16 Mayıs 2012 Çarşamba 09:34
Hatice Kolçak sorularınızı cevaplıyor
İmar planlarında tasarrufu kısıtlanan  taşınmazlarda EMLAK VERGİSİ muafiyeti - Avukat Yasin ÖZKAN YAZDI
GÜNCEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Emlak Pencerem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 356 02 70 / Faks : 0212 356 02 71 / Emlak Pencerem e-mail adresi: editor@emlakpencerem.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA