İstanbul13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankaraya dünyanın en büyük sağlık komleksi
01 Temmuz 2011 Cuma 09:25

Ankara'ya dünyanın en büyük sağlık komleksi

Başkent Ankara'da inşa edilecek dünyanın en büyük sağlık kompleksi Etlik Sağlık Kampüsü'nün ihalesi dün gerçekleştirildi.

Ankara'ya dünyanın en büyük sağlık komleksi yapılacak

Başkent Ankara'da inşa edilecek dünyanın en büyük sağlık kompleksi Etlik Sağlık Kampüsü'nün ihalesi dün gerçekleştirildi.

Yap-kirala modelli kamu özel ortaklığı projesi olan 3.056 yataklı sağlık kampüsü ihalesinde en düşük teklifi yıllık 319 milyon lira kira bedeli ile İtalyan Astaldi ile Türkerler İnşaat ortaklığı verdi. IC İçtaş İnşaat-Dia Holding yıllık 321,90 milyon lira kira bedeli, YDA İnşaat-Inso Sistemi SPA ise yıllık 322,5 milyon lira kira bedeli teklif etti. Türk-İtalyan işbirliğiyle üç yılda 2,4 milyar liraya tamamlanacak kampüs için Türkerler-Astaldi ortaklığı 25 yılda devletten 8 milyar lira kira alacak.

Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı'nın dün gerçekleştirdiği ihalenin ilanına Ocak 2010'da çıkılmış, 9 firmanın ön yeterlilik almasının ardından teklif veren 3 firma nihai açık eksiltmeye çağrılmıştı. İçinde 9 ayrı hastane barındıracak olan Etlik Sağlık Kampüsü'nün 25 yıllığına işletilmesinde, devlet ve özel sektör 25 yıllığına ortak olacak, temel sağlık hizmetleri Sağlık Bakanlığı doktorları tarafından verilirken, diğer destek hizmetler özel sektör tarafından karşılanacak. Kampüsün tamamlanmasıyla Başkent'in merkezi semtlerinde yer alan Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın ve Doğum Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etlik Kampüsü'nde yapılacak 7 hastaneye taşınacak. Bu hastanelerin yerleri ise kazanan firmalarca otel, alışveriş merkezi gibi ticari alana dönüştürülecek. Uluslararası hastane standartlarında olacak binalar, en son teknolojiyle, sürdürülebilir enerji ve çevre duyarlılığıyla inşa edilecek. Kampüste hastane içi araçlar dışında hiçbir motorlu taşıt olmayacak. Tamamen yeşil alan, parklar ve otel yer alacak. Otoparkların tamamı yer altında olacak.

Nisanda gerçekleştirdiği ve 137,73 milyon lira ile YDA-Inso ortaklığının en iyi teklifi verdiği Kayseri ve dün gerçekleşen Etlik dışında Adana, Ankara-Bilkent, Bursa, Elazığ, Gaziantep, İstanbul-İkitelli, İstanbul-Bayraklı, Kocaeli, Konya-Karatay, Mersin Entegre Sağlık Kampüsü projeleri, Isparta Şehir Hastanesi, Mersin ve Manisa Eğitim Araştırma Hastanesi projeleri bulunuyor.

Kaynak : Zaman

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Hatice Kolçak sorularınızı cevaplıyor
İmar planlarında tasarrufu kısıtlanan  taşınmazlarda EMLAK VERGİSİ muafiyeti - Avukat Yasin ÖZKAN YAZDI
GÜNCEL HABERLER
  • Hatay'da nişan öncesi kuaförde eşine infaz
  • Sayısal Loto’nun 910. hafta çekilişinde kazandıran numaralar (19 Nisan Sayısal Sonuçları)
  • Dershanelerin dönüşümü için tarih belli oldu
  • Bakan Yıldız açıkladı, "nükleer'de 16 milyar dolarlık yerli yatırım "
  • LYS 2014 Haziran sınavı için başvurular başlıyor
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Emlak Pencerem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 356 02 70 / Faks : 0212 356 02 71 / Emlak Pencerem e-mail adresi: editor@emlakpencerem.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA