Erken emeklilik (EYT) son durum haberleri 2017

Erken emeklilik (EYT) son durum haberleri 2017

Erken Emekli olmak, 2017'de sigorta süresi ve prim için gün sayısını dolduranları yakından ilgilendiren yeni çalışma yolda. Milyonlarca erken emekli olmak isteyen adayların yaşı beklemeksizin yılda yüzde 5 düşük maaşla erken emekli olabilecek.

30 Kasım 2016 - 12:24

Erken emeklilik için çalışmalar ne durumda, çalışanlara erken emekliliğin yolunu açacak düzenleme hakkında son dakika gelişmesi ve en son durum bilgileri.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 30 Kasım 2016 - İstanbul 

2016'da son aya Aralık ayına girilmek üzereyken Erken emeklilik bekleyenler sabırsızlanıyor. Milyonlarca çalışan erken emeklilik yolu gözlerken, 2017'de EYT için nasıl bir adım atılacak?

2017 yılına girilmesiyle birlikte hemen ilk günler itibariyle, emekli olmak isteyenlerin yüzünü güldürecek emeklilikte yeni çalışmalara başlanması bekleniyor. 

Yaşa takılanlar için verilebilecek en iyi haber şimdilik Erken emeklilikte referandum müjdesi! 

Zira emeklilik yolu gözleyen milyonlarca çalışan için sigorta süresi ve prim gün sayısını dolduranlar için yeni bir çalışmanın yapılacağı ifade ediliyor. Emekli adayları yaşı beklemeden yılda yüzde 5 düşük maaşla erken emekli olabilmelerin yolu açılacak.

2017 baharda yapılması öngörülen referandum öncesi EYT'lilerin gözü kulağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılacak açıklamaya çevrildi. Ülkemizde sigortalı olarak çalışan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu‘ na (SGK) belirli miktarlarda prim ödeyerek emekli olmaya hak kazanabiliyorlar.

Şimdi gözler siyasi ve ekonomik yoğunlukların yani gündemin rahatlaması sonrasında 2017 ile başlayacak emeklilik çalışmaları kapsamında çıkacak sonuçlara odaklanılmış durumda. Referanduma kadar yapılacak olan çalışmalarda erken emekliliğin yolu boşaltılmış olacak.

SON FIRSAT SÜRESİ DOLMADAN....

1 Ocak 2017'YE GELİNMEDEN askerlik ve doğum borçlanması yapanlar kazançlı çıkacak gibi görünüyor. Yeni yılla birlikte asgari ücrette yaşanacak artışlarla beraber borçlanacaklar için ödenecek tutarlarlarda da bariz yükselişler olacak.

 Erken emeklilik için doğum ve askerlik borçlanması yapmayı planlayanların ellerini oldukça hızlı tutması gerekli zira 1 Ocak’tan sonra asgari ücret zamnalanacak, dolayısıyla doğum ve askerlik borçlanmasında taban tutarlar da yükselmiş olacak.

DOĞUM BORÇLANMASI TUTARLARI

Aylık en düşük borçlanma tutarı da 527 lira seviyesinde bulunuyor. 1 Ocak gelmeden 1 çocuk için 2 yıllık doğum borçlanması yapılırsa, en az 12 bin 649 lira tutarında bir ödemekte.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • HAMDULLAH GÜL
  5 ay önce
  Her seçimde her referandumda aynı hikaye ... oy moy yok kardeşim. anca gidersiniz..
 • abdi
  5 ay önce
  kusura bakmayin ama millet kayitsiz şartsiz bu pilitikacilara oy vermeye devam ettiği sürece işçiye kol saati verir kendileri için 2 yilda emeklilk çikarttilar yedi sülaleri bu milletin sirtindan köşeyi dönmeye devam ediyor çocuklarini uçuk maaşlar ile danişman yapiyorlar...bizim çocuklarimiz 18 yaşinda öğretmen doktor avukat olamazken bundan sonra vekil seçilme yaşini 18 düşürdüler çocuklarini vekil yapip 2 yolda emekli edecekler bizim ağzimiza bir parmak bal çalmaya bile gerek duymuyorlar nasil olsa zevk aliyoruz toplumca adamlar işi biliyor..