Reklam


Konut kredisi faiz oranları gerçekten arttı mı

Tarih: 19-02-2011 14:48:00

Konut kredisi kullanma planı yapan tüketici bu zam rekabetini tamamen bir fırsata çevirebilir. İşte FinZoom'un hazırladığı banka kredileri analizi şubat 2011 raporu


facebook-paylas
Konut kredisi faiz oranları gerçekten arttı mı

|| Ocak’tan Şubat’a konut kredilerindeki değişim

Merkez Bankası’nın kredi pazarı genişlemesini kontrol altına almak adıyla zorunlu karşılık oranlarında artışa gitmişdi. Bunun etkisi hemen hissedilmiş ve geçen sene özellikle son çeyrekte yaşanan faiz indirimi rekabeti, yerini bir faiz artışı rekabetine çevirdi. Bu faiz artışı rekabetine katılan bankalar faiz oranlarında 2 baz puandan 10 baz puana varan zamlar gerçekleştirdiler.

||| Konut kredisi faiz oranları gerçekten arttı mı?

Bir çok bankanın konut kredileri “tabela faiz oranını” artırmasının yanı sıra, pazar payını kaybetmek istemeyen ya da bu faiz artışı rekabetine aldırış etmeyen bankalar fırsattan yararlanıp  konut kredileri kampanyalarıyla cazip faiz oranlarını tüketiciye sunarak müşteri portföylerini genişletmeye devam ediyorlar. Yani bu sıralar konut kredisi kullanma planı yapan tüketici bu zam rekabetini tamamen bir fırsata çevirebilir. Üstelik nasıl bazı bankaların üst üste yaptığı faiz zamlarını gözardı edemiyorsak, Şubat ayı içerisinde yapılan kampanyalar ile beraber son 2 yılın en düşük YMO değerinin yakalandığınıda gözardı edemeyiz. Finzoom Yıllık Maliyet Oranı Endeksine bakacak olursak bu zam ve panik, kredi kullanacak ya da yapılandırma planı yapan tüketicinin lehine olduğunu gösteriyor. Bankaların Şubat ayı içerisinde yapmış oldukları kampanyalara buradan ulaşabilirsiniz.

||| Ortalama Yıllık Maliyet Oranı’ndaki (Masraf Dahil Faiz Oranı) Değişim

Şubat ayı içerisinde her ne kadar faiz oranlarının arttığı yönünde bir izlenim olsa bile Ocak ayında %11,32 olarak gözlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı Şubat ayında da piyasaya sunulan kampanyalı ürünler ile beraber  %11,24 seviyesine geriledi.  Şubat ayında 120 ay vade, 100.000 TL için endekse katılan bankalar arasında en düşük yıllık maliyet oranı %9,99, en yüksek yıllık maliyet oranı %13,63 olarak gözüküyor.

||| Tüketici kredileri tekrar kampanya havasına girdi

Şubat ayı içerisinde sevgililer günü ve kış kampanyaları ile tekrar raflara konulan uygun ihtiyaç kredilerini finzoom.com.tr ’de masaya yatırdık. Yılbaşı ertesi kimi kampanyaların sona ermesi kimilerinin kampanya sürelerini uzatmasıyla Finzoom Ortalama Yıllık Maliyet Endeksinde hafif bir artış görülmüştü. Bu ay bu artış yerini 2,7 baz puanı bulan bir indirime bıraktı ve Finzoom Yıllık Maliyet Oranı %16,24’e düştü. En düşük maliyet oranı %13,76 olarak gözlemlendi.

Piyasada kış mevsimi ve sevgililer günü için raflara konulan kredi ürünleri çok cazip gözüküyor. Bu kampanyalar arasında %0 faizli ürünlerden, günlük 5 TL’ye 5000 TL kredi kullandırma imkanı sağlayan ürünler bulunmakta. Kredi kullanma planı yapan tüketicilerin bu kampanyaları kaçırmamasını öneririz. Bu kampanyalı ürünlerin listesine Finzoom üzerinden erişebilir, anında ücretsiz başvuru yapabilirsiniz.


DİĞER HABER BAŞLIKLARI
Karat 34
Kuzu Grup
iş ilanları ve eleman ilanları sitesi hepsieleman.com
Reklam
Konut satışları Mart 2016 rakamlarına göre 117 bin 205 ev satıldı

TOKİ emekli evleri başvuru şartları neler? Konut başvurusu nereden, nasıl yapılacak
HABER ARA

ETKİNLİK TAKVİMİ