Reklam


Osmangazi'de kentsel dönüşüm

Osmangazi Belediyesi, Büyükşehir' in yeşil alan yapmayı düşündüğü 47 dekarlık eski hal alanını Zafer, Namık Kemal ve Atıcılar mahallerinin kentsel dönüşümü için kullanmak istiyor.
facebook-paylas
Osmangazi'de kentsel dönüşüm

HaberEmlak kategorisi haberleri Tarih: 28.10.2008 13:26:29
hepsieleman.com ücretsiz iş ve eleman ilanları sitesi

OSMANGAZİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ESKİ HALİ İSTİYOR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN OTOPARK VE YEŞİL ALAN OLARAK İHALE HAZIRLIĞINDA OLDUĞU 47 DEKARLIK ESKİ HALİN, NAMIK KEMAL, ZAFER VE ATICILAR MAHALLELERİNİN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İÇİN TAHSİS EDİLMESİ İSTENİYOR

BURSA (İHA) - Osmangazi Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yeşil alan yapmayı düşündüğü 47 dekarlık eski hal alanını Zafer, Namık Kemal ve Atıcılar mahallerinin kentsel dönüşümü için kullanmak istiyor.

Osmangazi Belediyesi yetkilileri, hal alanının yanı sıra kendi mülkiyetlerinde olan 250 dekarlık Gökdere Vadisi'nin de özel sektör tarafından gerçekleştirilecek kentsel dönüşümde kullanılarak, çok rahatlıkla bölgede modern bir oluşumun başlatılabileceğini söyledi. Osmangazi Belediyesi yetkilileri, yaptıkları tespitte, çarpık yapılaşmanın hakim olduğu Zafer, Namık Kemal ve Atıcılar mahallelerini kapsayan eski Gemlik yolunun doğusu ile eski halin kuzeyindeki alanda yaklaşık 75 dekarlık bir özel mülkiyet sahası bulunduğunu bildirdi.

Bölgede 50 dekarlık kadastrol yol ve yeşil alanların da bulunduğu göz önüne alınırsa, toplam 425 dekarlık alandaki 75 dekarlık özel mülkiyetin kat karşılığı mantığı ile 1.5 yıl gibi bir sürede yeni baştan kurulabileceğine işaret ediliyor. Büyükşehir Belediyesi'nin yeşil alan için ihale hazırlığında olduğu 47 dekarlık eski halin, 3 mahallenin iç alanlarında yeşil alan olarak dağıtılabileceğini, 425 dekarlık bölgenin yeniden inşa edilmesinde Büyükşehir'in bu yaklaşımının tetikleyici bir görev üstleneceğini belirten Osmangazi Belediyesi yetkilileri, aradaki iletişimsizlik sebebiyle bu taleplerini henüz Büyükşehir Belediyesi ile görüşme fırsatı bulamadıklarını ifade etti. İhale şartnamesinin satışının yapıldığı eski hal rekreasyon çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi'nin önümüzdeki günlerde çevre düzenleme işini firmaya vereceği öğrenildi.

Bu arada Alarko İnşaat Grubu'nun Osmangazi Belediyesi ile bu bölgede yapılacak böyle bir dönüşüm için görüşmeler yaptığı da kaydedildi. Alarko Grubu'nun öncelikli olarak Gökdere Vadisi projesi ile alakalı Bursa'ya geldiği, ancak böyle bir kentsel dönüşüm konusunda Büyükşehir Belediyesi'nin eski hali parsel içerisindeki yeşil alanlara paylaştırması halinde konunun çok daha pratik olarak kendileri açısından çözülebileceğini ifade ettikleri öğrenildi.

Mahalle sakinleri ise, Büyükşehir Belediyesi'nin 47 dekarlık hal konusunda böyle bir fedakarlık ve öncülük üstlenmesinin özel sektörün bu bölgedeki kentsel dönüşüme sıcak bakmasına yol açacağını kaydederek, "Bu alanda Osmangazi ve Büyükşehir'in böyle bir yeşil alanı parsellerin içine dağıtmaları ile TOKİ'ye bile ihtiyaç kalmadan büyük inşaat firmalarının yatırımları ile dönüştürmeleri mümkün olabilir. Büyük inşaat firmaları ilgi göstermez ise, TOKİ'nin Doğanbey'de gerçekleştirdiği gibi bir modern şehir kurulması çok daha kolay olur. Yine yeşil alanlar muhafaza edilir. Geniş alanda daha ferah ve daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Bölgemizde yeşil alan miktarı yine eksilmeyecek, ancak Bursa'nın girişinde, merkezine yakın bölgede modern bir mahalle ortaya çıkacak. Merinos Parkı, Kamberler Parkı ile bölgemizdeki yeşil alan miktarı artıyor, modern bir şehircilik ile hayat tarzı farklılaşır" dediler.

Zafer bölgesindeki bu büyük çaplı kentsel dönüşümden sonra, Büyükşehir Belediyesi'nin önümüzdeki dönemki hedefleri arasında bulunan Demiryolu altında Yalova yolunun doğusu ile eski Gemlik yolu arasındaki mahallelerin kentsel dönüşümünün de çok daha kolay yapılabileceği ifade edildi.


DİĞER HABER BAŞLIKLARI
And Pastel
Greenox
Aydos Country
Karat 34
Avrupa Konutları Bahçeşehir
Reklam
Nisan 2016’da konut satışları yüzde 10 azalarak 106 bin 348 adet oldu

TOKİ emekli evleri başvuru şartları neler? Konut başvurusu nereden, nasıl yapılacak
HABER ARA

ETKİNLİK TAKVİMİ