Reklam
Sobalar bu kış yeniden gözde ısınma aracı

Sobalar bu kış yeniden gözde ısınma aracı

Odun ve kömürü yakıt olarak kullanan sobalar bu kış yeniden gözde ısınma aracı olma yolunda

Sobalar bu kış yeniden gözde ısınma aracı
Tarih: 05.12.2012 08:14

Odun ve kömürü yakıt olarak kullanan sobalar bu kış yeniden gözde ısınma aracı. Soba toptancısı Nurpa Isı Gereçleri Yönetim Kurulu Başkanı Erol Akdeniz, sobada son 10 yılın en büyük talebi ile karşılaştıklarını söyledi.

Akdeniz, “Doğalgazın pahalı olması sobaya talebi artırıyor. İstanbul’da lüks semtlerde dahi soba talebi başladı.” dedi. Erol Akdeniz’in verdiği bilgiye göre Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Romanya, Bosna-Hersek, Libya, Afganistan, Almanya, Gürcistan ve Moğolistan bu yıl Türkiye’den beklentilerin üzerinde soba ithal etti. Pazarda soba tükenince üreticiler iç pazardaki talebe yetişmekte güçlük çekiyor.

22 yıldır soba toptancılığı yapan Erol Akdeniz, İstanbul’da AVM’lere de katı yakıtlı ısınma aracı soba vermeye başladıklarını söyledi. Akdeniz, “Soba artık sadece sobacıda değil zincir AVM’lerde beyaz eşya gibi sergilenmekte ve satılmakta. AVM’ler sobayı 12-24 ay taksitle satıyor.” dedi. AVM’lerde satılan soba fiyatları 200 lira ile 700 lira arasında değişiyor. Bu sobaların 2 yıl garantisi ve servisi, yedek parçası bulunuyor. Yazlıklar, villalar ise tam döküm şömine sobaları tercih ediyor.

Erol Akdeniz’in açıklamasına göre soba en ucuz ısınma aracı. Ancak gece uyumadan önce sobaya yeni kömür ilavesi tavsiye edilmiyor. En uygunu yatmadan önce yanmış közle sobanın kalması. Turbo sobalarda közler 5-6 saat ısısını muhafaza ediyor.

Pratik ve anında ısınmada bir diğer alternatif ise infrared elektrikli sobalar. Erol Akdeniz elektrikli sobalarla ilgili olarak ise, “Ülkemizde bu tür infrared ısıtma Ufo markasında mevcut. Quartz çubuklu olanlar ise ekonomik değil. 1400 Watt infrared ısıtıcı 1 saatte 4 lira 20 kuruş yakar.” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.