Reklam


Tarım arazilerine imar izni verilmeyecek

Arazilerin tarıma uygun ise imarına izin vermeyecek olan tarım bilgi sistemini hazırlıyor.
facebook-paylas
Tarım arazilerine imar izni verilmeyecek

Emlak Gündem kategorisi haberleri Tarih: 24.06.2013 09:17:00
hepsieleman.com ücretsiz iş ve eleman ilanları sitesi

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı,tarım bilgi sistemini hazırlıyor. Sistem hazırladığında bir yerden arazi almak istediğinizde o arazinin üzerine ne yapabileceğiniz parsel numarasını girerek öğrenilebilecek.

Yasemin Asan'ın haberine göre;

Son yıllarda önemli yatırımlar gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, arazi kullanımın planlaması, yörenin coğrafi şartlarına uygun ürünlere destek verilmesi, arazilerin tarıma uygun ise imarına izin vermeyecek olan tarım bilgi sistemini hazırlıyor.

Eğer o arazi üzerine fabrika yada yapmayı düşündüğünüz şey uygun değilse başka yerden arazi almak zorunda kalınacak.

HER ŞEY ÖNCEDEN BELLİ OLACAK

İnsanların müdahalesi olmadan bütün verileri bitirdikten sonra herşey belli olacak.Sistem ile imar alanları nereye yapılacak, şehir nereye büyüyecek, hangi yerde hangi ürün yetişir, en uygun ürün hangisidir bunlar artık önceden belli olacak. Buna göre ürünlere desteklemeler yapılacak. İnsanlar bir yılda ürünü 70 kuruşa alıyorsa, diğer yıl 15 kuruş alıyor.Sistem aradaki farlılıkları azaltılacak. Bu yılın sonunda bilgi sistemi bitmesi planlanıyor.

MAKİNE DESTEĞİNE RAHAT ÇÖZÜM

Bakanlık, makina desteklerini de değiştirdi.Çiftçiler eskiden makinanın faturasını getiriyordu ve bakanlık yüzde 50'sini ödüyordu.Çiftçiler 3 liralık makinaya 5 liralık fatura getiriyor ve makina bu şekilde bedava geliyordu. Bakanlık bütün makina üreticilerin sattıkları makinaların değerleri üzerinden rakam belirledi. Makinaya direk fiyat belirledi. Bundan sonra destekleme makinanın doğru değeri üzerinden yapılıyor.Makina destekleri için bundan böyle çiftçiler oturdukları yerden başvuru yapacaklar. Hiç ilçeye gitmeden yada başka masraf yapmadan istediği makinayı bakanlıktan isteyecek. Bakanlık sitesine bakanlığın verdiği şifre ile TC kimlik numaralarını yazarak oturdukları yerden istediği makinayı belirtecek ve bakanlık desteklemeleri internet üzerinden alacak.

VERİM ODAKLILIK

Bakanlık, tarım ürünlerinde dışarıya bağımlılığı azaltmak, ülkedeki tarım alanlarını en verimli şekilde kullamak ve Türkiye'de yetişmeyen ürünlere teşvik vererek ülkede yeşirmesi için çalışmlarına devam ediyor. Sistem hazırladığında bir yerden arazi almak istediğinizde o arazinin üzerine fabrika yada başka şey yapmak istediğinizde önceden parsel numarasına girerek, o arazi üzerine fabrikanın yapılıp yapılmayacağı tespit edilecek.

Destek miktarında rekor artış

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile mayıs sonu itibariyle kredi kullanan ortak sayısının 266 bine yaklaştığını, kullandırılan kredi hacminin ise 8 milyar lira olduğunu bildirdi. Yazıcı, kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla faiz indirimli kredi kullandırmak amacıyla 2013 bütçesine 513 milyon 901 bin liralık kaynak tahsis edildiğini belirtti. Yazıcı, bu ödeneğin tamamının 2013 içerisinde kullanılması halinde, küçük işletmelerin, bu yılki toplam kredilerinin ortalama 10,3 milyar lirayı aşmasının beklendiğini ifade etti.

Kaynak : YeniŞafak


DİĞER HABER BAŞLIKLARI
And Pastel
Greenox
Aydos Country
Karat 34
Avrupa Konutları Bahçeşehir
Reklam
Nisan 2016’da konut satışları yüzde 10 azalarak 106 bin 348 adet oldu

TOKİ emekli evleri başvuru şartları neler? Konut başvurusu nereden, nasıl yapılacak
HABER ARA

ETKİNLİK TAKVİMİ