Reklam


Vergi affı borç yapılandırması bozulanlara müjde

Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırmasında Maliye Bakanlığı ile el sıkışmasına rağmen barışı bozanlara ikinci bir şans daha tanınıyor.
facebook-paylas
Vergi affı borç yapılandırması bozulanlara müjde

Ekonomi kategorisi haberleri Tarih: 23.05.2012 09:59:00
hepsieleman.com ücretsiz iş ve eleman ilanları sitesi

Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırmasında Maliye Bakanlığı ile el sıkışmasına rağmen barışı bozanlara ikinci bir şans daha tanınıyor.

Borç yapılandırması kapsamında ödeme ihlali yapanlar gecikme zammını ödemeleri halinde dört aylık süre içerisinde yeniden yapılandırmaya dahil olabilecek. Vergi affı için ikinci şans tanınan mükellefler hem cari borcu hem de taksiti geciktirme durumunda bu haktan faydalanabilecek. Ödemeler, daha önce anlaşılan taksit ödeme takvimi üzerinden devam edecek. Dört aylık süre tanınan mükelleflerin bu haktan yararlanabilmeleri daha önce 6111 sayılı yasa kapsamında borç yapılandırılması için başvuru yapmaları gerekiyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun alt komisyonunda görüşülen gelir torbasına verilen bu önerge dün kabul edildi. AK Parti Grubu'nun verdiği önergede bu kapsamda ciddi ödenmeyen miktarların olması yatıyor. Vergi borçlarına yönelik 2010 yılında gündeme getirilen yapılandırmada süre, 31 Mayıs 2011 tarihinde sona ermişti.

Vergi barışı ile birlikte 6 milyona yakın mükellef, devletle el sıkışırken, toplam alacak miktarı 38,1 milyar lirayı bulmuştu. 2011 sonu itibarıyla 14,7 milyar liralık tahsilat beklenirken, tahsilat hedefin altında kaldı. 4-5 milyar liralık bir yapılandırma barışı bozuldu. Bunun üzerine Maliye Bakanlığı 2012 yılı başından itibaren cebri tahsilata hız verdi. Elektronik haciz yöntemiyle vergi barışını bozan mükelleflerden tahsilat yapılabilmesi amacıyla Gelir İdaresi vergi borcu olduğu halde yatı, villası, helikopteri ve uçağı bulunanların gayrimenkul ve araçlarına otomatik el koymak için harekete geçti.
 


DİĞER HABER BAŞLIKLARI
And Pastel
Greenox
Aydos Country
Karat 34
Avrupa Konutları Bahçeşehir
Reklam
Nisan 2016’da konut satışları yüzde 10 azalarak 106 bin 348 adet oldu

TOKİ emekli evleri başvuru şartları neler? Konut başvurusu nereden, nasıl yapılacak
HABER ARA

ETKİNLİK TAKVİMİ