0.64 faiz hayal oldu! Yastık altı bozduruldu, konut oldu...

Yastık altında duran varlıklar gün yüzüne çıkarak konut olurken, 0,64 oranlı faizli günler sona erdi. Konut kredisi faizleri yükselişe geçerken, konut fiyatları için düşüş sinyalleri geliyor...

 0.64 faiz hayal oldu! Yastık altı bozduruldu, konut oldu...
Editör: Hakan A.
28 Ağustos 2020 - 09:06 - Güncelleme: 28 Ağustos 2020 - 09:10
Haziran ve Temmuz'da Pandemi dalgası sonrası, konut alım dalgası başladı. 0.64 faiz oranı ile tarihin en düşük seviyesine indirilen konut kredilerine hücum, yastık altında yıllardır biriktirilen varlıkların gün yüzüne çıkarılması ve konut yatırımlarına aktarılmasıyla son buldu. Temmuz'da kredi faizlerinde yükseliş başladı ve şimdilerde ise 0.64 faiz oranı hayal oldu. Uzmanlar ise fahiş seviyelere yükselen konut fiyatlarında iniş sinyallerinin geldiği görüşünde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 28 Ağustos 2020 - İstanbul


Yastık altından çıkan 100 milyara yakın altın, dolar ve TL 0,64 faizin cazibesine takıldı, konut oldu! Küresel salgında durağanlaşan konut sektöründe hareketlilik faizlere dokunuşla aniden yükselişe geçti. Hızlı davranan vatandaş yastık altındaki birikimlerini hızla nakite çevirdi, konut kredisi faiz oranlarının düşük olmasının verdiği etki ile hızla konutunu satın aldı. 

90 Milyar lira tutarında yastık altında yatan varlıkılar piyasaya çıktı, konuta yatırıldı. Üstü ise 0,64 oranlı konut kredisi faizlerin uygun olması nedeniyle vatandaş oturduğu evi değiştirdi, yeni bir ev satın aldı. Yastık altında yıllarca biriken varlıklar konut alımına harcandı. Bu çerçevede uzman yorumlarına göre yastık altı varlıkların piyasaya yaklaşık 100 milyar TL civarında çıktığı ifade ediliyor.

Faiz indiriminde tarihi dip, satışlarda tarihi rekor


Haziran  ayı itibarıyla başlatılan tarihi dip seviyelerinde gerçekleşen konut kredisi faizlerinde yaşanan indirimler, tarihi konut satış rekorunu getirmişti. Gayrimenkul uzmanları yorumlarında, Temmuz ayı için ikinci bir rekor beklentilerini açıklamıştı. Beklenen olurken, Temmuz ayında Türkiye genelinde konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre %124,3 artarak 229 bin 357 olarak gerçekleşmişti. Haziran ayında ise bu rakam 190 Bin üzerini görmüş, konut satış rakamlarında artan grafik inşaat sektörüne umut vermişti. iki ayda 420 bin konut satılmış olurken, bu rakam arasında konut kredisi kullanılarak yapılan ev satışı ise toplamda 232 bin 225 adet olarak karşımıza çıkıyor.

Konutta düşüş sinyalleri mi var?


Gayrimenkul sektörünün ünlü ismi Hatice Kolçak, son iki ayda yapılan konut satışlarını değerlendirirken, konut fiyatlarında düşüş sinyallerinin geldiği görüşünü paylaştı. YouTube üzerinden bir video ile yaptığı değerlendirmesinde, konut kredisi faiz oranlarının yükselmesine değindi. Kolçak, kredi faizlerinin 0,64'ten - 1.09'lara çıkması sonrası talebin düştüğüne dikkat çekti. Ancak hala konut almak isteyenlerin olduğunu söyleyen Kolçak, yastık altında bulunan birikimlerinin üzerine biraz kredi, birez borç alan vatandaşın konut almak için en uygun fiyatı bulmaya çalıştığını ifade etti. Konut fiyatlarının yüksek olduğunu ve ilk düşüş sinyallerinin faiz oranlarının yükselmesiyle düşen talep ile geldiğinin altını çizdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum