0,64 faizli konut kredisi için 2 günde 15 Bin başvuru

Ekonomideki son verileri basın mensupları ile paylaşan Bakan Albayrak, 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranlı konut kredisine 2 gün içinde rekor başvuru yapıldığını söyledi.

0,64 faizli konut kredisi için 2 günde 15 Bin başvuru
Editör: Hakan A.
05 Haziran 2020 - 14:34 - Güncelleme: 05 Haziran 2020 - 14:34
Konut almak için bekleyenler kamu bankalarına koştu! Yeni kredi destek paketi için rekor başvuru yapıldı... Koronavirüs salgınının ekonomideki etkilerini azaltmak, piyasaları rahatlatmak amacıyla başlatılan yeni finansman kredi destek paketine ilişkin ilk veriler gelmeye başladı. Peki yeni konut kredisi destek paketine ne kadar vatandaş başvuru yaptı? İşte Bakan Albayrak'tan son dakika açıklamaları. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi gazetecilerine özel açıklamalarda bulundu. Hükümet tarafından Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi Türkiye'nin dev kamu bankalarının desteği ile yeni finansman kredi destek paketi büyük ilgi görüyor. Özellikle ev sahibi olmak isteyenler, kredi başvurularını yapmaya başladı.

Sıfır konut projelerinde gelen kampanya destek açıklamaları ve Emlak Konut GYO kampanyası ile birlikte konutta ciddi bir hareketlilik başlamış durumda. Konut kredisi faiz oranlarında kamu bankaları tarafından sıfır ve ikinci el konutlar için sağlanan yeni finansman kredi paketi sayesinde 12 ay taksit ödemesiz, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı sıfır konutlar için uygulanmaya başlandı. Haberi duyan ve ev hayali duyan vatandaş bankaya koştu.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, 'Konut kredisi ile ilgili 2 günde 15 bini geçtik. Fahiş bir fiyat olmaması konusunda kararlıyız. Kötü niyetli olanlara karşı çok net tavır koyacağız. Devir fırsatçılık yapma dönemi değil. Şikayetleri yakından takip ediyoruz.'
ifadelerini kullandı.


Kampanya detayları açıklanmıştı

İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullanımı yaılabilecek. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanıyor.

Bu kapsamda birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunuluyor.

İkinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkanı sunuluyor.

Kredi başvuruları Ziraat bankası, Halkbank ve Vakfbank şubeleri ile internet siteleri üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum