1 dönüm kaç metrekaredir?

Emlak Pencerem olarak bugün işleyeceğimiz konu 1 dönüm kaç metrekaredir? 1 dönüm nasıl hesaplanır? Emlak Rehberi bölümünde sizlere en doğru bilgiyi vermek için çalışıyoruz. nedir, Nasıl yapılır gibi tüm merak ettiklerinizi bize bildirebilirsiniz.

1 dönüm kaç metrekaredir?
Editör: Hakan A.
11 Temmuz 2017 - 09:44 - Güncelleme: 25 Temmuz 2017 - 17:21

Metrekare ve yüzölçümü birimi hakkında bilmek istediğiniz her şeyi haberimizde bulabilirsiniz. 1 dönüm kaç metrekare eder, nasıl hesaplanır kısaca aktaralım.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 11 Temmuz 2017 - İstanbul

Arsa ve arazi veya toprak büyüklüğü ölçümünde kullanılır genelde "dönüm" ölçümü birimi. Ülkemizde de genel anlamda 1 dönüm, 2 dönüm, 100 dönüm gibi bahsedilir. Halk dilinde neredeyse her arsa ve toprak parçasının ölçümlendirilmesi esnasında bu birim kullanılmaktadır.

"Dönüm" birimi olarak kullanılan bu özel terim özellikle eski zamanlarda sıklıkla kullanıldığından bahsedilir, günümüzde bu geçmişten gelen terim kullanılmaya devam etmektedir. Vatandaş sokakta "kaç dönüm", "dönümü ne kadar" gibi terimi sıklıkla kullanmayı sürdürmektedir.

Dönüm, 918,393 m2'lik eski bir alan ölçüsü olarak literatürlerde geçmektedir. Ancak dönüm hesaplamaları, metrekareye çevrilirken problemlerde yaşanmıyor eğildi. Hesaplama esnasında yapılan tüm yanlışlıklar 1945'te çıkarılan bir kanun ile çözüme kavuşturulmuş oldu.

 1 dönüm kaç metrekaredir? sorusunun yanıtına gelecek olursak...

1945 kanunu ile sabitlenen karar kapsamında 1 dönüm 1000 metrekare olarak kabul edilmiş oldu! Böylece dönüm ve metre arasında bağlantı yapılmı oldu ve 1000 metrekare büyüklüğü 1 dönüm ile eşitlenmiş oldu.

 Dönüm hesaplaması nasıl yapılır? 

Türkiye'de 1000 m2 alana eşit olan dekar yerine kullanıldığı bilinen, Eskiden ise 30,31 m boyu, 30,3 m eni olan bir alandır. 
Metrik birim sisteminde (SI) 1 dönüm alan diğer alan birimlerine şu şekilde çevrilebilir: 1.000 metrekare 10 ar 1 dekar 0,1 hektar 0,001 kilometrekare

Kimler kullanır?

Neredeyse herkes "dönüm" terimini kullanmaktadır. Başta inşaatçılar, müteahhiştler, emlakçılar,mimarlar, mühendisler ve tabiiki vatandaş...

Merak ettiğiniz her konuyu bizlere bildirebilirsiniz. Konular, sadece bilgilendirme amaçlı olarak haberlerimizde yer alır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum