Reklamı Geç
1 milyar doların üzerinde Rüzgar Enerjisi yatırımında tarihi...

1 milyar doların üzerinde Rüzgar Enerjisi yatırımında tarihi gün

Bugün Rüzgâr enerjisi için tarihi bir gün. Türkiye'de enerji yatırımlarında önemli bir viraj dönülmek üzere. 1 Milyar doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirilecek olan Toplam 1000 MW’lik rüzgar enerji santrali lisans ihalesi bugün gerçekleştiriliyor.

03 Ağustos 2017 - 08:30

Enerji'de dev yatırımlar için düğmeye basan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hayata geçirilmesi planlanan dev enerji santrali için tarihi gün bugün. Toplam 1000 MW’lik rüzgar enerji santrali lisans ihalesi bugün yapılacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Ağustos 2017 - İstanbul

Yenilebilir enerji alanında dünyanın dikkatini bir anda üzerine çeken Türkiye'de bugün gerçekleştirilecek ihale yakından takip edilecek. 1 milyar dolar gibi büyük bir rakamın üzerinde yatırım için yapılacak olan ihaleye dünyanın en büyük türbin üreticilerinden 8’i, Türkiye’nin önde gelen enerji oyuncuları ile birlikte masada ihaleyi kazanmak için tekliflerini verecekler.

Yenilebilir yerli rüzgra enerjisinde tarihi gün bugün. Pek çok aşamasında ülkenin farklı noktalarında kurulacak olan 5 fabrikada üretim üssü olacak ve yerli mühendis şartıyla yerli milli üretim gerçekleştirilmesinin önü açılmış olacak. Dünyadaki en büyük 10 rüzgar enerjisi üreticisinin 8'inin katılım göstereceği dev ihale ülke genelinde pek çok ilde yapımı planlanan rüzgar enerji santrallerini içeriyor. Türkiye bu ihale sayesinde enerjisine, rüzgarına ve milli yatırımlarına sahip çıkmış olacak.

Enerjide dışa bağımlılığı minimuma indirecek olan enerji yatırımlarında önemli bir hamle Rüzgar enerjisi santralleri olacak. Yenilebilir enerji olarak Türkiye'de dönüşüm açısından büyük önem arzediyor. Yabancıların büyük ilgi gösterdikleri ve adeta sıraya girdikleri rüzgar enerjisi santarali ihalesine 8 farklı şirket büyük ilgi gösterdi ve ihale yarışına girdi. Türkiye genelinde 5 farklı fabrika kurularak, rüzgar enerji gülü üretiminde yerli mühendislerle üretim gerçekleştirilecek. Yatırımın toplam miktarı ise zamanla 1 milyar dolar gibi devasa bir rakamı aşacağı kaydedildi. Aynı zamanda önemli bir istihdam sağlayarak, iş imkanları sunulmuş olacak.

 İlk oturumda tarihi ihalde teklif veren firmalar ise şöyle:

Vestas (Danimarka) - Enerjisa 
Siemens (Almanya) - Türkerler- Kalyon 
Enercon (Almanya) - Polat Enerji - Limak Enerji 
Nordex (Almanya) - İklim Elektrik Yatırım - MKS Marmara - Zorlu Enerji 
Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri (Almanya) - IC İçtaş Enerji 
Goldwind (Çin) - Akfen Holding - Beyçelik 
General Electric (GE- Amerika) - Fina Enerji

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..