1 TL'ye EFT/Havale dönemi bugün resmen başladı

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EFT/Havale ücretleri uygulaması resmen başladı. Bankaların EFT ve Havale ücretlerine yapılan ayar sonrası bu sabah itibariyle ücretler 1 TL'ye kadar düştü.

1 TL'ye EFT/Havale dönemi bugün resmen başladı
Editör: Hakan A.
01 Mart 2020 - 10:56 - Güncelleme: 01 Mart 2020 - 13:58

Fahiş fiyatlarla yıllardır EFT ve Havale ücretleri ile milyarlar kazanan bankalara yapılan son düzenleme sonrası resmi uygulama bu sabah itibariyle başlamış oldu. Bugün itibariyle artık vatandaşı soyamayacak, o eski rakamları kazanamayacaklar.. İşte ayrıntılar...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 1 Mart 2020 - İstanbul

Türkiye'nin dev bankaları yıllardır vatandaşın cebinden aldıkları paralarla kat ve kat artarken, Hükümetin yaptığı son değpişiklikle EFT ve Havale komisyonlarında yaptığı indirimler ve standartlar bu sabah itibariyle geçerli oldu. Bankalardan eft/havale işlemi gerçekleştirecekleri yakından ilgilendiren gelişme 1 Mart 2020 itibariyle başlamış oldu.

Bankalar, yıllardır eft ev havale ücretlerinde fahiş komisyonlarla soygunculuk dönemlerini tamamladılar. Hükümet, kanunla bankaların komisyon ücretlerinde uyguladıkları rakamları kontrol altına aldı. Bir ATM cihazından 100 TL yollamak için 25 TL ve üzerinde komisyon alan bankalar dur denildi. 1 Mart bugün başlayan indirimli havale/eft ücretlerindeki iyileştirme vatandaşın cebini rahatlatacak. Askere, öğrenciye havale gönderen, para yataran vatandaş rahat bir nefes almış olacak. Bankalar ise yıllardır haksız şekilde elde ettikleri o karları bir daha elde edemeyecek...

Hükümet kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan Banka komisyon ücretleri hakkında yapılan değişiklikler sonrasında, Bankaların ücret ve komisyon oranlarına ilişkin sınırlamalar bugün yürürlüğe giriyor. İnternetten ve mobilden 1.000 TL’ye kadar para göndermenin maliyeti 1 TL, 1.000 TL’den fazlaysa 2 TL olarak değiştirilmişti. 

Bankalar müşterilerine yeni EFT, havale ücretleriyle ilgili bilgilendirmeleri göndermeye başladı. Buna göre, daha önce bankaların en az 6 TL olarak kestiği mobil ve internet EFT ücreti 1 TL'ye iniyor. EFT ücreti, ATM'den yapılan işlemlerde 2 TL (eskisi 17 TL), şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL (eskisi 67 TL) olacak. İşlem tutarı 1.000 TL ile 50.000 TL arasında olan işlemlerde ise bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi. Bireysel müşterilerden kayıp, çalıntı ve benzeri nedenlerle yılda iki adede kadar kart yenileme ücreti kaldırılıyor. Bir yılda ikiden fazla kart yenileme durumunda ise sadece kart maliyeti alınacak.

1 TL'ye EFT/Havale dönemi bugün resmen başladı

Mevcut durumda kredi tahsis ücreti kapsamında İstihbarat ve Mali Analiz Ücreti ile Limit Revize ve Değerlendirme Ücreti alınmaktaydı. Tebliğ ile bu kalemler kredi tahsis ücreti başlığı altında sadeleştirilerek tahsis edilen limitin on binde 25'i ile sınırlandırıldı. Ticari kredilerde kredi kullanım ücreti yüzde 2 seviyelerine kadar çıkarken yeni tebliğ ile en fazla yüzde 1 olarak sınırlandırıldı.

Ticari kredi kartlarında nakit avans komisyonu yüzde 1'e indi, erken ödeme komisyonu da kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda 1'e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda 2'ye düşürüldü.


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • enparadamdır
  5 ay önce
  ahahaha enpara kullanıcısı olarak bedava yapıyorum yaptığınız haber gerçekten çok komik. Resmen işinize hakaret ediyorsunuz
 • Umut
  7 ay önce
  Reklam gibi olacak enpara.com bunu yıllardır ücretsiz sağlıyor bu neyin kafası...
 • Hakan
  7 ay önce
  Madem bu yapılabiliyordu neden şimdiye kadar beklenildi.