Reklamı Geç
12 Bankaya kesilen kredi cezasının onanması ile tüketiciye dava...

12 Bankaya kesilen kredi cezasının onanması ile tüketiciye dava yolu açıldı

TÜSODER Genel Başkanı Yıldız'dan kredi kullanan vatandaşa uyarı: 12 bankaya Rekabet Kurumu'ndan kesilen kredi cezası nedeniyle tüketiciye dava açma yolu açıldı. Peki Bu durumda bu bankalardan kredi kullanan tüketiciler ne yapacak? Bankalardan hak talep edebilecekler mi?

03 Ekim 2016 - 09:58 - Güncelleme: 01 Aralık 2016 - 15:47

Bankaların kredi faiz oranlarını yükseltmesi, yaptıkları değişiklikler sonrasında ise Rekabet Kurulu tarafından bu 12 bankaya kesilen rekor ceza sonrasında, tüketiciler yeni bir hak sahibi mi oluyor? Danıştayın onayladığı Rekabet Kurulu'nca 12 bankaya kestiği kredi cezası sonrasında gözler tüketicilerin bu zamanda kullandıkları kredilere çevrildi? Tüketici ne yapacak? Hakkını nasıl koruyacak veya arayacak? Örnek dava açma dilekçesi ile birlikte işte ayrıntılar.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 3 Ekim 2016 İstanbul

12 bankanın birlikte hareket ederek kartel oluşturmasıyla kredi faiz oranlarını yukarı çekmesinden dolayı Rekabet Kurulu adı geçen bankalara ceza kesti ve kesilen cezaya Danıştay dan onay geldi.

Bu durumda bu bankalardan kredi kullanan tüketiciler ne yapacak? Bankalardan hak talep edebilecekler mi?

Tüketici Sorunları Derneği’nin (TÜSODER) Facebook.com/tusoder sayfasında yapılan canlı yayında tüketicilerin soruları üzerine Genel Başkan Rıdvan Yıldız, tüketicilerin dava açma haklarını kullanabileceklerini açıkladı.

Avukat Rıdvan Yıldız tarafından yapılan açıklamada, “Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 57 ve 58. maddelerine dayanarak tüketiciler bankalara tazminat davası açabilirler. Dava açacak tüketicilerin belirsiz alacak davası açmaları ve alacaklarını bilir kişi incelemesi ile tespit ettirmelerinde fayda var.” dedi.

 21 Ağustos 2007 - 22 Eylül 2011 tarihleri arasında adı geçen 12 bankadan kredi kullanan tüketiciler bankaların kartel oluşturarak faiz oranlarını birlikte belirlemelerinden dolayı faiz oranları serbest piyasa koşullarının dışına çıkarak olması gerekenden daha yüksek uygulanmıştır. Bu tarihler arasından kredi kullanan tüketiciler bankalara tazminat davası açabilecekler. 

 Rekabet Kurulu’nun ceza kestiği ve Danıştay’ın onadığı Kartel oluşturan 12 banka Rıdvan Yıldız tarafından Facebook canlı yayında aşağıdaki şekilde açıklanmıştır.

İşte Rekabet Kurulu'nun ceza kestiği o bankaların listesi.

“Akbank, Denizbank,  Finansbank, HSBC Bank, ING Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, İş  Bankası, Vakıfbank, Yapı  Kredi Bankası ve Ziraat Bankası”

Yularıdaki bankalardan 2007 ile 2011 tarihleri arasında kredi kullanan tüketiciler aşağıdaki dilekçe örneği ile Tazminat Davası açabilecekler.

ÖRNEK DAVA DİLEKÇESİ

Dava açmak için örnek "Dava Dilekçesi"ni indirmek için tıklayın

 

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Coskun al
  8 ay önce
  Her banka icin ayri davami açmak gerekiyor.
 • yusuf özdemir
  10 ay önce
  2007 nisan ayında çekmiş olduğum kredi var 1.64 faizle dava açma hakkım varmı?
 • 12 Banka kartel tazminatı
  10 ay önce
  Sorularla 12 Bankaya Karşı Üç Kat Tazminat (Kartel Tazminatı) Davası Rehberi ÇIKTI!
 • osman ADA
  10 ay önce
  YAPI KİREDİ BANKASINDAN 2013 TARİHİNDE 6800 TL KIREDİ ÇEKTİM ve 1300 TL LİKTE 2 ADET KIREDİ KARTI ALMIŞTIM HALEN ÖDÜYORUM BUGÜN Y K B sına SORDUM NE KADAR BORCUM KALDI SİZE BANA VERİLEN CEVAP KARTLAR DAHİL 6300 TL BORCUN KALDI DEDİLER ŞOK OLDUM ŞİMDİ NE YAPMAM LAZIM SAYGILARIMLA.
 • a.a.
  9 ay önce
  sayın osman bey öncelikle kredi kullandığınız zaman size verilen ödeme tablosunu ve ödeme yaptığınız aylara ait dekontları gözden geçirin. ödeme tablosunda her aya ait kalan borç tutarı gözükür. arada bir uyuşmazlık var ise ya gecikmelerden yada farklı bir hesap numarasına yatırdığınız da anlaşılabilir. bu durumda taksitlerinizi vadesiz hesabınıza mevduat olarak girilmiş dahi olabilir ancak böyle bir şey olsa idi bankanın sizi bilgilendirmiş olması gerekirdi. rutin ödemelerinizi yaptığınız halde ödeme planındaki kalan borç tutarı ile bankanın bildirdiği tutar arasında farklılık var ise konuyu bankaya iletin. çare olmaz ise tüketici mahkemesine müracaat edebilrisiniz.
 • abdurrahman yalçın
  10 ay önce
  ben konut kredisini 25 05 2007 de finansbank tan çektim ve 15 07 2009 dada yapılandırma yaptım ben bu yasadan faydalanabilirmiyim. bilgisi olan varsa yazarsanız sevinirim