20 yılda 6 milyon 700 bin konut yıkılıp yeniden inşa edilecek

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm kapsamında her yıl için 300 bin konutu dönüştürme hedefimiz var, gelecek 20 yıl içinde toplam 6 milyon 700 bin konut yıkılıp yeniden inşa edilecek dedi.

20 yılda 6 milyon 700 bin konut yıkılıp yeniden inşa edilecek
Editör: Hakan A.
21 Aralık 2018 - 09:00
Bakanlık tarafından Türkiye'nin dört bir tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm projelerine hız veriliyor. Bu kapsamda yıllık hedefler açıklandı. Her yıl 300 bin konut dönüştürülecek...

Emlak Pencerem /Kentsel Dönüşüm Haberleri  - 21 Aralık 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Ankara Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı kapsamında Bakan Kurum, kentsel dönüşüme değinirken, eskiyi dönüştürürken yerine sadece yenisini değil, ideal ve modern olanını da koyacağız dedi.

Ülke genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin önemli bilgileri paylaşan Bakan Kurum, "Kentsel dönüşüm sayesinde bugüne kadar 662 bin bağımsız birim, dönüşüm kapsamına alındı ve 594 bin konut dönüşüme tabi oldu. Türkiye genelinde toplam 53 ilimizde 237 riskli alan ilanı yapıldı. BU riskli alanlarda çalışmalarımız devam ediyor. Şimdiye kadar dönüşüm projeleri için aktarılan kaynak miktarı ise 8.5 milyon TL. Hedefimiz, yılda 300 bin konutu dönüştürmek. Bu kapsamda 20 yıl içinde 6 milyon 700 bin konutun, yıkılıp yeniden inşa edilmesi gerek. Bu işi TOKİ, Emlak Konut ve İller Bankası ile gerçekleştireceğiz. Bunun kamu tarafı yüzde 20, kalan yüzde 80'inini ise özel sektör eliyle gerçekleştireceğiz. " diye konuştu.


Bakan Kurum açıklamasında, İstanbul'da Esenler, Üsküdar ve Gaziosmanpaşa'da dönüşüm çalışmalarının başladığının altını çizerek, "İstanbul Havalimanı'nın yanında inşa edilecek 7 bin bağımsız bölüm sayesinde personelin ulaşım problemi yaşamadan bu projelerde yaşamasını sağlayacağız. Bu yeni şehrin tamamlanması ile birlikte bölgede yaklaşık 500 bin kişinin yaşayacak" ifadelerini kullandı.
 
Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum