2012'den bu yana bekleniyordu! Gebze-Halkalı test seferi yapıldı...

İstanbulluya müjde! Beklenen Gebze-Halkalı seferleri kısa sürede başlayacak. İstanbullunun büyük bir merakla beklediği Gebze-Halkalı tren hattında Bakan Cahit Turhan'ın da yer aldığı test seferi gerçekleştirildi.

2012'den bu yana bekleniyordu! Gebze-Halkalı test seferi yapıldı...
Editör: Hakan A.
21 Şubat 2019 - 08:01

İstanbul'un 2012 yılından bu yana beklediği Gebze-Halkalı banliyö hattı kapsamında önemli bir adım daha başarıyla geçildi. İstanbul'da yüz binlerin beklediği hatta ilk defa kıtalar geçildi ve test sürüşü başarıyla gerçekleştirildi. Geri sayımın devam ettiği Gebze-Halkalı tren hattında Yüksek Hızlı Tren ile kıtalar bir kez daha geçildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 21 Şubat 2019 - İstanbul


İstanbul'un yoğun trafiğini büyük ölçüde hafifletecek, her gün yüz binlerce vatandaşın yolculuk edeceği ve yıllardır bitmek bilmeyen Gebze Halkalı banliyö hattında sona gelinmiş durumda. Test seferlerinin yapıldığı hatta Mart ayı beklenmeye başlandı. 

İstanbul’un Yüksek Hızlı Treni (YHT) ilk defa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’ın gerçekleştirdiği test sürüşü ile Avrupa Yakası'na geçirildi.  Bakan Turan, Gebze-Halkalı arası hattın Mart’ın ilk haftası açılacağının altını çizdi.Test sürüşünü gerçekleştiren Bakan Turhan, hat ile alakalı açıklamalarda bulundu. Bakan Turhan, "Bu hat İstanbul’un tüm raylı sistemlerini birleştiren ana omurgasıdır.  İstanbul’un trafik sorununu çözmek ulaşımı rahatlatmak amacı ile gerek karayolu gerekse metro sistemi ile hizmete alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İstanbul’un metro alt yapısının Büyükşehre destek vermekle kalmıyoruz tüm hatları da boğazın altından birbirine bağlıyoruz. Bu noktada da İstanbul Banliyö Hattı projesi de İstanbul için bir banliyö hattı değildir. Yüksek Hızlı Tren hatları hem de yük treni hatları birbirlerine entegre olmuş olacak. Artık İstanbullular demir yolunda kesintisiz seyahat edebilecek. Bunu sağlayabilmek için Marmaray’ı da içerisinde bulunduran 13.6 kilometrelik kesimi daha önce hizmete açmış idik. Şimdi de 19 km Avrupa’da 44 km Anadolu’da olmak üzere 63 km’lik kesimi yenileme çalışmalarını tamamlamak üzereyiz"
ifadelerini kullandı.

Gebze Halkalı banliyö seferleri için Mart ayı bekleniyor

Bakan Turan hattın Martın ilk haftası açılacağı müjdesini vererek, “Geldiğimiz noktada Gebze-Halkalı arası tüm güzergahta inşa faaliyetleri ile sinyalizasyon faaliyetleri tamamlanmıştır. Martın ilk haftasında açılışa hazır hale getireceğiz, banliyö ve hızlı tren hattının işletmeye açılma noktasında istasyonlarda mimari sonlandırma çalışmalarına devam ediyoruz. Bugün de sizlerin huzurunda test ve devreye alma işlemlerini başlatmış oluyoruz. 24 saat esaslı olarak deneme işletmesi testlerini yaparak, hattı Mart ayının ilk haftasında sinyalli ve sertifikalı şekilde ve açılışa hazır hale getirmeye çalışacağız” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum