2016'da ne kadar konut satıldı? İkinci el, sıfır, ipotekli konut satış rakamları

Konutta 2016 bereketi yaşanırken, bugün açıklanan TÜİK verileri kapsamında ülke genelinde satışlarda artış ve tün satış rakamları ortaya çıktı. 2016'da satılan toplam konut 1 Milyon 341 Bin 453 adet konut satış sonucu el değiştirirken, yabancıya konut satış rakamları, ikinci el satışlar, ipotekli satışlar ve inşaat sektörünün önde gelen isimlerinin açıklamaları haberimizde.

2016'da ne kadar konut satıldı? İkinci el, sıfır, ipotekli konut satış rakamları
Editör: Hakan A.
24 Ocak 2017 - 23:11

Konut satışları 2016 yılında bir önceki yıla göre %4 artış gösterdi. Konut satışlarında 2016 yılında, İstanbul 232 428 konut satışı ve %17,3 pay ile ilk sırayı aldı. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 144 570 konut satışı ve %10,8 pay ile Ankara, 81 316 konut satışı ve %6,1 pay ile İzmir izledi. En az satış ise 130 konut ile Hakkari’de gerçekleşti. Türkiye genelinde satılan konutların 449 508 tanesi ipotekli, 891_945 tanesi ise diğer satış türünde gerçekleşti.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 24 Ocak 2017 - İstanbul

İpotekli konut satışları 2016 Aralık ayında 49 076 olarak gerçekleşti, Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,1 oranında  artarak 142 713 oldu. Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre %8,5 oranında azalarak 93 637 oldu. ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %3 azalarak 71 792 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %50,3 oldu, ikinci el konut satışlarında ise bir önceki yılın aynı ayına göre %3,4 artış göstererek 70 921 adet oldu.

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre %20,3 azaldı. Yabancılara yapılan konut satışlarında 2016 yılında ilk sırayı 5 811 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 4 352 konut ile Antalya aldı. Antalya'yı 1 318 konut satışı ile Bursa ve 871 konut satışı ile Aydın izledi.

Yabancılara 2016 yılı Aralık ayında ise 1 640 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Aralık 2016’da ilk sırayı 585 konut satışı ile İstanbul aldı. Irak vatandaşları 2016 yılında Türkiye'den 3 036 konut satın aldı. Irak'ı 1 886 konut ile Suudi Arabistan, 1 744 konut ile Kuveyt, 1 224 konut ile Rusya Federasyonu ve 1 205 konut ile Afganistan izledi.

Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri ise TÜİK tarafından açıklanan 2016 konut satış rakamlarını değerlendirdi. Sektör temsilcilerinin ortak görüşü 2017 yılında da konut satışlarının hız kesmeden artarak devam edeceği yönünde olumlu karşılandı.

Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı  Abdulkadir Akkuş

Her ne kadar bugün Merkez Bankası kredi faizlerinde baskı yaratabilecek, kredi faiz artışı kararı vermiş olsa da piyasanın ve bankaların ekonomiyi canlı tutmak adına faizleri yüksek tutmayacağına inanıyoruz.

Sektörde yabancı yatırımcıya vatandaşlık verilmesi, Emlak Konut'un vadeleri 20 yıla çıkarmaya hazırlanması gibi gelişmeler piyasada motivasyonu yükseltti. Konut almak isteyenler yine bir fırsat dönemi başlıyor. Şu anda proje geliştiricisi pek çok şirketin yeni lansmanlar için hazırlıklarını hızlandırdığına tanık oluyoruz. Önümüzdeki günler hareketli olacak.  Mali gücü olan, müşterisine bankanın haricinde kendi imkanları ile rahatlatıcı finansman koşulları sağlayan firmaların avantajlı olacağına inanıyoruz.

Ayrıca sektörün bir süredir talep ettiği, gerekçesiz cayma hakkıyla ilgili olarak bugün yeni bir düzenlemenin de gerçekleştirildiğini görüyoruz. Daha önceden müşteri teslim tarihine kadar gerekçesiz olarak aldığı daireden vazgeçebiliyordu. Bu özellikle toplu alımlarda projeyi geliştiren firmalar açısından bir risk unsuruydu, düzeltilmesi talep ediliyordu. Şimdi gerekçesiz cayma hakkının 24 aya indirildiğini görüyoruz. Artık tüketici cayma hakkını geç bir tarihte kullanacak olursa daha fazla cezai tazminat ödemesi gerekecek. 24 aylık süre aslında daha kısa tutulabilirdi ama ekonomi yönetimi bunu uygun görmüş. Herşeye rağmen yatırım yapan, proje geliştiren şirketlerin de korunması ve cesaretlendirilmesi gerekiyor. Bu açıdan cayma hakkıyla ilgili düzenlemenin de sektörün yararına olacağını düşünüyoruz
Kentsel dönüşümde yeni yasal düzenlemenin hazırlanması, dönüşüm yapan belediyelere sıfıra yakın faizlerle İlbank'tan kredi verilecek olması gibi sektörü itecek pek çok gelişme ile birlikte yeni yılda gayrimenkul sektörü artık daha umutlu ve güçlü olacak."

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz

Bu veriler, gayrimenkul sektörünün potansiyelini net bir biçimde ortaya koyuyor. Türkiye, her anlamda gelişen ve büyüyen bir ülke. Yaşanan olumsuzluklara rağmen yatırımların durmadığını görüyoruz.

Son 20 yıla baktığınızda Türkiye’de gayrimenkulün kazandırdığını hiçbir yatırım kazandıramadı. Son 5 yılda konut yüzde 140, dolar ise yüzde 60 kazandırdı. Son 10 yılda dolar yüzde 100 arttıysa, konutta yüzde 500 artış yaşandı. 2017 yılında da son yıllarda olduğu gibi gayrimenkule olan talebin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Bu vesileyle vatandaşlarımızın hem daha modern bir yaşam hem de akıllı yatırım için doğru projeleri tercih etmelerini öneriyoruz.

Kalkavan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Kalkavan

 Sektörümüz ekonominin temel taşlarından biri olma özelliği korudu. Vatandaşlarımız inşaat sektörünü en güvenilir liman olarak görüyor. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğine inanıyorum.

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ

Emlak Konut GYO öncülüğünde 2016 yılının Ağustos ayında başlatılan kampanya, bankaların faiz oranlarını aşağı çekmesiyle birlikte en güvenli yatırım aracı olarak görülen konutta satışlar hız kesmeden devam etti. Vatandaşlarımızın ülkemize ve ekonomimize olan güveniyle ve hükümetimizin sağlamış olduğu istikrarla birlikte hep birlikte el ele verdik. 2017 yılında da yeni kampanyalarla birlikte sektör canlılığını koruyacaktır. Sektör desteklenmeye devam ettiği sürece hem konut satışları artacak hem de yatırımlar hız kesmeden devam edecektir.

Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan

 Geçtiğimiz yıl Türkiye pek çok badire atlatmış olsa da konut alım kampanyaları ve bankaların konut faizlerinde gerçekleştirdikleri düzenlemeler sebebiyle konut alımı devam etti ve 2015 yılına göre yüzde 4 artış gösterdi. 2017 yılına baktığımızda önümüzdeki dönemde banka kredi faiz oranlarında yapılan düzenlemelerin yanı sıra vadenin de 10 yıldan 20 yıla çıkarılması sektöre hareketlilik katmaya devam edecek. 

Aycan Feres İş Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tüfekçibaşı

2016 yılı hepimiz için oldukça zor geçti. Darbe girişimi, terör saldırıları ekonomimizi alt üst etmeye çalışsa da bugün açıklanan rakamlar Türkiye’de inşaat sektörünün ve ekonomimizin ne kadar güçlü olduğunu göstermiş oldu. 

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, 

Son 4 aylık verilerde ciddi bir artış görüldüğüne dikkat çeken Timur, “Bunda konut kredi faiz oranlarının psikolojik sınır olan yüzde 1’in altında seyretmesinin etkisi büyük.” dedi. 2016’da satılan her 3 konuttan birinin ipotekli konut satışı olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Erden Timur, “2015’te 434 bin konut ipotekli satılırken, 2016’da bu rakam yaklaşık 450 bin olarak gerçekleşti.” değerlendirmesinde bulundu.
Ekonomi'de yaşanan son dakika gelişmeleri, inşaat sektörü ve ekonomi piyasalarını yakından ilgilendiren konut satış istatistiklerine ilişkin 2016 yılının son verileri belli oldu.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı;

Bu başarıda Sayın Cumhurbaşkanımızın bankalara yaptığı çağrı sonrası gevşeyen konut kredisi faiz oranlarının, EGYO ve GYODER öncülüğünde gerçekleştirilen kampanyanın ve geliştiricilerin ekonomiye destek olmak için gerçekleştirdiği yoğun çalışmaların payı büyük.
Aralık verilerine baktığımızda da ipotekli satışların bir önceki yılın aynı ayına göre %21,8 oranında artış gösterdiğini görüyoruz. Bu da aslında her zaman dile getirdiğimiz; konut kredisi faiz oranları ile satış adetleri arasındaki olan doğrudan ilişkiyi bir kez daha ortaya koyuyor. Uzun vadeli ödeme planlarına bankacılık sistemi içerisinde çözümlerle ihtiyaç var.
Bankacılık sistemi bunun üzerinde çalışabilirse, talep her zaman canlı olacaktır. Talebin oluşması için sadece ihtiyaç yetmiyor. Ancak ihtiyaç ve satın alma gücü birleştiğinde talep oluşabiliyor. Bu yüzden “ulaşılabilir” ödeme planları için, banka kredisi faiz oranlarının düşük olması ve vadelerin uzatılması 2017 yılında genel strateji olarak ele alınmalı.

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya

 Ali Dumankaya, “Bizim için sürpriz olmadı. 1.3 milyonun üzerinde konut satıldı.  2016 yılı Ağustos ayında sektörün gerçekleştirdiği faiz indirimi kampanyaları satışların artmasında önemli rol oynadı. 1. el konut satışlarında artış ve ipotekli satışların artması önemli. Bu da bize faiz oranı düşünce konut satışının arttığını gösteriyor, faiz oranları aşağı çekilirse 2017’de rekor yılı olur” dedi.
Bu rakamlar 2017 yılına daha pozitif bakmalarını sağladığını aktaran Ali Dumankaya, “Kamunun da sektöre vereceği destekle 2017 yılında lokomotifi gayrimenkul sektörü olacak. Yabancılara verilen vatandaşlık hakkı ve oturum izni de sektörün daha ileri gitmesini sağlayacak. Yurt dışı tanıtım atakları ile yabancı konut satışında da iyi bir yıl geçireceğimize inanıyorum. 2017 yılında sektörün hedefi. 1.5 milyon adet konut satmak” diye konuştu.

Satya Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Aydoğan

İnsanlarımız daha modern yapılarda yaşamak ve doğru yatırım yapmak için gayrimenkule yöneliyorlar. 2017 yılında da bu ilginin devam edeceğini ve gayrimenkul sektörü için verimli bir yıl olacağını düşünüyorum.

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu

Bugün gelinen noktada açıklanan konut satış rakamları da gösteriyor ki Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü kolay kolay sekteye uğramaz. Küresel ve ekonomik faktörler 2016 yılında Türkiye ekonomisini etkilese de devlet ve özel sektör olarak herkes üzerine düşeni yaptı. Bu sayede karanlık günlerin çabuk atlatılması sağlandı. Vatandaşlara sunulan güç birliği kampanyaları ve uygun ödeme koşullarıyla birlikte 2016 yılında konut satışlarında rekor kırılmış oldu. 2017, sektörümüze ivme kazandıracak güzel kararlarla başladı. Yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı, konut satışlarında düzenleme gibi önemli adımlar 2017 yılının 2016’dan daha iyi geçeceğinin bir işareti. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum