2017 kentsel dönüşüm kira yardımı şartları: Bunu yapan kira yardımı alamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2017 Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları ve detaylarında yaptığı değişikliklerle yeni kılavuzu yayımladı. Kira yardımı alacaklar için şartlar ve tüm detaylar emlakpencerem.com da.

2017 kentsel dönüşüm kira yardımı şartları: Bunu yapan kira yardımı alamayacak
Editor: Hakan A.
27 Mart 2017 - 12:59

Bakanlık tarafından yayımlanan 2017 için Kentsel Dönüşüm kira yardım Klavuzu'nun ayrıntıları netleşmeye başladı. Kentsel dönüşüm kira yardımı değişen maddeleriyle, nereden, nasıl alınır ve tüm şartları haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 27 Mart 2017 - İstanbul

Kentsel Dönüşüm kira yardım Klavuzu'nun detayları belli. En son 2015 yılında kira yardım klavuzunun yayınlanmasından sonra yeni kira klavuzunun detayları 2017 Mart ayında belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni kira yardım klavuzu ile 2 Mayıs 2017 tarihi itibari kira ödemeleri başlayacak. 15 Mart 2017 itibari ile kira yardımı başvurusunda bulunacaklar ile henüz sonuçlanmamış işlemler yeni klavuza göre uygulanacak.
 
6306 Sayılı Afet Riski altındaki bina ve alanlarda ikamet eden hak sahipleri ve kiracılara devlet tarafından kira yardımı yapılıyor.Yapılan kentsel dönüşüm kira yardımının kime ne kadar ve ne şekilde yapılacağı, ödemenin nasıl yapılacağı ve hangi şartların oluşması gerektiği ise Bakanlık tarafından belirlenen kriterlere göre kira yardımı klavuzunda belirtiliyor.
 
6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun 5. maddesi ve uygulama yönetmeliğinin 16. maddesi hükümlerine göre hak sahipleri kentsel dönüşüm kira yardımları için bağlı oldukları Belediye'ye müracaat edecekler. Yapılacak başvuru ve incelemeden sonra süreç tamamlanacaktır. Hak sahipleri kanun kapsamında riskli olarak tespit edilen bir konut ve bir işyeri için kira yardımı başvurusu yapabilecekler. Buna göre ikamet edilen bir konut için ve bir adet işyeri için kira yardımı yapılabilecektir.
 
Riskli Konutta ikamet eden kat maliklerinden aşağıdaki belgeler istenir
 
1 - Başvuru dilekçesi

2 - Nüfus Cüzdanı fotokopisi

3 - Riskli Yapı raporu

4 - Tapu belgesi ve güncek tapu kaydı ( Bağımsız bölümü belli olmayan yapılarda belediyeden alınacak belgeyle adres, ada, parsel bilgileri ile emlak vergi beyannamesi istenir)

5 - A.R.A.A.D. net sistemi üzerinden riskli yapı için Kimlik Numarası alındığı tarihten önceki son 3 aylık veya 3 aydan herhangi birine ait elektrik, su gibi abonelik faturalarından bir tanesi

4 - Yapı Kimlik Numarasının alındığı tarihte hak sahibinin ikamet ettiğine ve yapıyı tahliye ettiğine dair Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden alınacak imzalı mühürlü adres bilgi raporu

5 - Yıkılan Yapılar Formu

6 - Hak sahibi veya vekiline ait T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ye ait hesap cüzdan fotokopisi
 
Riskli olarak tespit edilen yapıda bulunan İşyeri olan hak sahipleri, Riskli Olarak tespit edilen konutta ikamet een kiracılar,Riskli olarak tespit edilen yapıda işyeri bulunan kiracılar,Riskli tespit edilen konutta ikamet eden Sınırlı Ayni Hak sahipleri,Rsikli olarak tespit edilen yapıda İşyeri işleten Sınırlı Ayni Hak sahipleri, Rsikli olarak tespit edilen Kamu lojmanında ikamet eden kiracılar, kentsel dönüşümm kira yardımı için ilgili belediyeye başvuruda bulunabileceklerdir.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kira yardımı için ayrılacak kaynak her ayın 15'inde T.C. Ziraat Bankasının ilgili şubelerine hak sahiplerine gönderilecektir.
 
Hak sahiplerine ikamet ettikleri sadece bir konut için kentsel dönüşüm kira yardımı yapılacak ve 18 ay ile sınırlanacaktır.
 
2016 yılında başvuru yapıp Riskli Yapı Tespit Raporu Onay tarihinde ikamet edilmemesi nedeniyle kira yardımı talebi olumsuz neticelenenler, 2017 yılında Kira Yardım Klavuzunda belirlenen başvuru şartlarını sağlıyorlarsa kira yardımı başvurusu için öngörülen riskli yapıyı tahliye ettikten sonraki  1 yıllık başvuru sürecinin dolmamış olması şartıyla yeniden müracaat yapmaları halinde talepleri Belediye Başkanlığı tarafından tekrar değerlendirilecektir.
 
Kentsel Dönüşüm kira yardımı için A.R.A.A.D.net sistemi üzerinde riskli yapı için Yapı Kimlik numarası alındığı tarihte riskli yapıda ikamet edenler sadece kira yardımı alabileceklerdir. Öncesinde ikamet değişikliğ yapanlar ile fatura ibraz etmeyenler kira yardımı başvurusunda bulunamayacaktır.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum