2018 Aralık kira artış oranı hesaplaması

Kira artışında uygulanacak TÜFE ile hesaplama ilk enflasyon rakamları ile belirlenecek. Yılın son ayı 2018 Aralık ayına girilirken TÜFE ile kira artış oranı hesaplaması belli olacak. Enflasyon rakamları 3 Aralık Pazartesi sabahı açıklanacak, gözler 2019'da uygulanacak kira artış oranında.

2018 Aralık kira artış oranı hesaplaması
Editör: Hakan A.
02 Aralık 2018 - 09:28

Kira artışı için yılın son ayı 2018 Aralık ayı itibariyle başlayacak ve 2019 Aralık ayına kadar uygulanacak kira artış oranı hesaplaması için geri sayım başladı. Mecise yollanan TÜFE uygulaması ile yapılacak kira artışında kanun çıktı çıkacak. Vatandaş imdiden TÜFE ile kira artışı belirlemeye başladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Aralık 2018 - İstanbul


Ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren kira artışları için yılın son ayı geldi. 2018 Aralık ayında başlayacak ve 2019 Aralık ayına kadar uygulanacak kira artış oranı hesaplaması 3 Aralık Pazartesi sabahı açıklanacak enflasyon rakamları ile belirlenmiş olacak. TÜFE ile hesaplama yapacaklar oniki aylık ortalamayı alarak 2019 yılında geçerli kira artışı rakamlarını uygulayabilecek.

Milyonlarca kiracı ve ev sahibi 2019 yılı kira artış oranlarını belirleyebilmek için TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verilerini beklemeye başladı. Alınan karar ile TÜFE verilerinin kira artışlarına uygulanmaya başlayacağı yılın son ayında Aralık ayında 2019 yılı boyunca uygulanacak olan kira artış oranı hesapları da ortaya çıkacak.Geçtiğimiz gün meclise yollanan TÜFE ile kira artışı uygulamasına ilişkin kanun maddesi torba yasada bulunuyor. Kanununlaşması beklenen kira artışı için geri sayım sürerken, 3 Aralık Pazartesi 2018'in son ayında TÜFE oranları merakla bekleniyor. TÜİK tarafından 3 Aralıkta açıklanacak enflasyon rakamları ile yıl boyunca kira artış oranı belirlenecek. Yeni kiraya çıkacaklar ve kira sözleşmelerini yenileyecekler için Kasım ayı enflasyon rakamları ile açıklanacak olan TÜFE rakamları kira artış oranı hesaplamasında kullanılacak metod olacak. TÜİK sabah saat 10:00'da enflasyon rakamlarını açıklayacak. Kira artışlarında uygulanacka olan oranı emlakpencerem.com da hemen görebileceksiniz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum