2018 Ekim kira artışı oranları (TEFE-TÜFE)

Kira artışı yapacak olan ev sahipleri ve kiracılar için Ekim 2018'de uygulayacakları zam oranları az önce açıklandı. TÜİK, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından oluşan enflasyon verilerini açıklarken, Ekim ayında 2019 yılı aynı ayına kadar uygulanacak kira artış oranları da belirlendi.

2018 Ekim kira artışı oranları (TEFE-TÜFE)
Editör: Hakan A.
03 Ekim 2018 - 10:17
Kira artışı yapacaklar dikkat tarihi rekor Ekim ayında açıklanan oranlarla belli oldu. Kira artışı hesaplaması için bekleyen vatanda bu habere dikkat! Milyonlarca ev sahibi ile kiracı bu ay kira artışını nasıl yapacak merak ediyordu. TÜİK enflasyon rakamlarını az önce açıkladı. Eylül ayı enflasyon verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurtiçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) verileri belli oldu. Ev sahipleri için kiracılarına Ekim ayında uygulayacakları zam oranı belirlendi. Peki kafaların karışık olduğu Ekim ayında kira artışı TÜFE'ye göre mi, Yİ-ÜFE'ye göre mi uygulanacak. Her iki kira artış oranı hesaplaması için haberimizi okumaya devam edin.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Ekim 2018 - İstanbul


Kiracı ve ev shaipleri için kiraya zam ayı Ekim 2018 ile birlikte yeni kiraya çıkacak, kira sözleşmelerini yenileyecekler için kira zammı hesaplaması yaparak bir yıl boyunca kiralarına zam yapmış olacaklar.  2018 Ekim ayında Yİ-ÜFE ile kira artışı hesaplaması yapacaklara kötü haber az önce geldi. Son yılların en yüksek kira zammı bu ay sözleşme yenileyeceklere uygulanacak. Ev sahiplerinin elini ovuşturan kira artışı oranı bu ay yüzde 21.36 ile tarihi rekoru kırdı.

Geçtiğimiz ay Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında 2019 ve 2020 yıllarında uygulanacak kira artışı hesaplamasında kullanılacak metod Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) olarak açıklanmıştı. Ancak ev sahipleri ve kiracılar bu ay yani Ekim ayı itibariyle ciddi bir pazarlığa tutuşacağa benziyor. Zira Ekim 2018'de tarihi artış yaşandı.


Bu haberimize mutlaka göz atın; Kira artışı Ekim 2018'de TÜFE ile mi yapılacak?

Kira artışını Yurtiçi Üretici Fiyatları ile yapmak isteyenler kira artışını aşağıda verilen hesaplamaya göre yapabilecek.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) Kira artışı hesaplaması 12 aylık kira hesaplaması yüzde 21.36 olarak hesaplanır.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %10,88, bir önceki yılın Aralık ayına göre %38,96, bir önceki yılın aynı ayına göre %46,15 ve on iki aylık ortalamalara göre %21,36 artış gösterdi.

Kira artış hesaplamasını Tüketici Fiyat Endeksine (TÜFE) göre yapacaklar için hesaplama aşağıda verildiği gibi olacak.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Kira artışı hesaplaması 12 aylık kira hesaplaması yüzde 13.75 olarak hesaplanır.

TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %6,30, bir önceki yılın Aralık ayına göre %19,37, bir önceki yılın aynı ayına göre %24,52 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,75 artış gerçekleşti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum