2018 Kasım ayı Merkez Bankası Aylık Para ve Banka İstatistikleri açıklandı

2018 Kasım ayı Merkez Bankası Aylık Para ve Banka İstatistikleri açıklandı

Merkez Bankası ve Diğer Bankaları içeren 2018 yılı Kasım ayına ilişkin Aylık Para ve Banka İstatistikleri açıklandı. İşte Kasım ayıda Bankaların para istatistikleri...

Editor: Hakan A.
31 Aralık 2018 - 14:55

Merkez Bankası 31 Aralık tarihli Aylık Para ve Banka İstatistiklerini içeren en son verileri açıkladı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 31 Aralık 2018 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Merkez Bankası ve diğer bankaların para, mevduat ve diğer parasal yükümlülüklerini, bu kurumlar tarafından verilen kredileri ve yurt dışı ile olan pozisyonlarını gösteren en son verileri kamuoyuna sundu.

Geniş para arzı M3, Ekim 2018 döneminde yıllık %20,5 büyümenin ardından Kasım 2018 döneminde %15,9 büyümüştür. En dar para tanımı olan M1’in yıllık büyüme oranı ise bir önceki ay gerçekleşen %19,6’dan %13,2’ye düşmüştür.

Parasal sektör tarafından verilen kredilerin yıllık artış hızı, hanehalkı için Kasım 2018’de bir önceki aya göre bir miktar gerileyerek %4,8 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemlerde finansal olmayan kuruluşlara verilen kredilerdeki yıllık artış %22 den %14,1’e düşmüştür.

Geniş para arzı bileşenlerinin para arzındaki yıllık büyümeye katkısı incelendiğinde; vadeli mevduatların para arzına en büyük katkıyı sağlayan kalem olduğu, bunu vadesiz mevduatların izlediği görülmektedir.

Kasım 2018’de geniş para arzı M3’de gözlenen yıllık %15,9 oranındaki büyümede %11,5 ile vadeli
mevduatlardaki artış etkili olmuş, bunu %3 ile vadesiz mevduatlar izlemiş ve diğer kalemlerin katkısı sınırlı düzeyde kalmıştır.

M3’teki büyümenin karşılık kalemlerine yansıması; %18,9’u özel sektörden %2,4’ü genel yönetimden ve %0,5’i banka dışı finansal kuruluşlardan alacaklarda artış şeklinde olmuştur. Diğer taraftan net dış varlıklar %0,4 ve diğer kalemler (net) %5,6 oranında azalış olarak katkı yapmıştır.

Merkez Bankası tarafından açıklanan son verilerin ayrıntılarını görmek için tıklayın.

2018 Kasım ayı Merkez Bankası Aylık Para ve Banka İstatistikleri açıklandı

Aylık Para ve Banka İstatistikleri; 

Merkez Bankası ve diğer bankaların para, mevduat ve diğer parasal yükümlülüklerini, bu kurumlar tarafından verilen kredileri ve yurt dışı ile olan pozisyonlarını gösteren stok bir veri topluluğudur.

Bu istatistiki tablolarda, Merkez Bankası ve bankalara ait aşağıdaki veriler yer alır:

Özgün bilançolar
Sektörel bilançolar
Vade, tür ve sektör detayında; mevduat, kredi ve menkul kıymet kalemleri
Parasal durum ve para arzı büyüklükleri