2018 kira artışı TÜFE hesaplama

Kira artış oranı hesaplaması yapmak isteyenler bu habere dikkat! 2018-2019 TÜFE ile kira artış oranı nasıl belirlenir? Tıkla, öğren...

2018 kira artışı TÜFE hesaplama
Editör: Hakan A.
21 Eylül 2018 - 14:45

Türkiye'de ev sahipleri ile kişracılar arasında kira sözleşmelerinde yeni dönem itibariyle kira zammı belirlenmesinde baz alınacak ölçek değişti. Milyonlarca ev sahibi ile kiracılar arasında kira zammı konusunda belirleyici olan Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi) artık kullanılmayacak. Peki kira artışı hesaplarken hangi ölçek baz alınacak? Detayları haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak Rehberi - 21 Eylül 2018 - İstanbul

Milyonları etkileyecek, özellikle ev sahiplerini üzecek önemli bir düzenleme yapıldı. Kira artışında her ay açıklanan Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yerine Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kullanılacak. Hesaplama yapılırken, yeni dönemle birlikte TÜFE oranları kira artışında baz alınacak. Bu durum şimdiden kiracıları sevindirirken, ev sahiplerini ise üzdü. Nedeni ise kirada belirlenen oranların Yİ-ÜFE ile yüksek gelmesi ama TÜFE ile düşük gelmesi.

Peki arada önemli bir fark oluşturan kira artyışı belirlenmesinde yöntem olarak TÜFE neden seçildi?

Bu konuda belirleyicilik yüksek enflasyon oldu. Üretici fiyatlarından elde edilen Yİ-ÜFE, 2017 ortalarında yükselişe başladı ve 2018'de adeta pik yaptı. Yİ-ÜFE Eylül ayı kira artış oranı hesabında yüzde 18 oranını aştı. Dövizde yaşanan yükseliş de tuz, biber olunca hükümet devreye girdi. Önce dövizle kiraya son veren hükümet, yeni adım olarak kira artışında Yİ-ÜFE erine TÜFE'nin kullanılmasını uygun gördü. Yani bundan böyle TÜFE oranları ile kira artışı hesaplanacak.

Kiracılar için olumlu

Yüksek kira artış oranları TÜFE ile birlikte son bulacak. Zira Yİ-ÜFE'de on iki aylık ortalamalar 2018'de yüzde 15'lerin altına düşmedi. Her geçen ay yükselmeye devam etti. Son olarak Ağustos 2018 enflasyon rakamlarında Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamada yüzde 18.78 ile tarihin en fazla kira zammı uygulanmasına neden olmuştu. Eylül'de kira kontratını yenileyecekler yüzde 18.78'lik artış oranını kabul etmek zorunda kaldılar. TÜFE ile bu durum yüzde 12'lere tekabül ediyordu aynı ay. İşte arada 6 puan kadar bir fark oluşuşuyor. Bu durum kiracılardan yana. 

Ev sahipleri için kötü sürpriz

Kirada gayrimenkulü bulunan ev sahipleri için durum tam tersi. Önemli bir gelirden yoksun kalmış olacaklar. Her ay kirada artışın TÜFE'ye bağlanacak olması ev sahipleri için kötü bir sürpriz oldu. Yeni dönemde ev sahipleri kiralarından TÜFE'ye geçerek kayıpları sineye çekecekler.

İyi kiracı önemli

Ev sahipleri için diğer taraftan en önemli konu iyi bir kiracı. Kirasını zamanında ödeyen, borç bırakmayan kiracı bulmak zor. Bunu bilen ev sahipleri mevcut kiracılarını korumak, yıllık sözleşme yenilemelerinde ise daha makul bir artışla kiracısına sahip çıkıyor. Bu düzenleme bu türden ev sahiplerini fazla etkilemeyecek.

Kira artışı hesaplaması nasıl yapılacak?

Ev sahipleri ve kiracılar için yeni dönemde artışların TÜFE ile yapılacak olması sonrasında en çok sorulan soru ise hesaplama nasıl yapılır? Bu konuda tecrübeli olanlar iyi bilir ki, Yİ-ÜFE TÜİK tarafından bir önceki ayın enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla belirlenir. TÜFE'de aynı şekilde açıklanır. Burada dikkat edilecek rakamlar ise Yİ-ÜFE kira artış hesaplamasında olduğu gibi TÜFE'de de aynı oranları takip etmek. Yani on iki aylık TÜFE ortalaması baz alınmaktadır. Bu rakam Ağustos ayında nasıldı?

Örnek Ağustos 2018 enflasyon rakamları ile belirlenen TÜFE oranlarına bakmak yeterli olacak. Sil baştan kira artışı hesaplaması 2018-2019-2020 için...

Eylül ayı için geçerli olacak (2018 Ağustos ayı TÜFE rakamları) örnek vermek gerekirse;

Ağustos 2018 enflasyon rakamına bakıldığında, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ağustos 2018'de aylık yüzde 2,30 arttı.

TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 2,30, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12,29, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,90 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,61 artış gerçekleşti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum