2018 Trafik cezaları yeni döneme girdi! Tüm magandalar için cezalar resmen arttı...

Trafik cezalarına ilişkin artışları içeren yeni kanun maddeleri yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yayımlanan ve trafikteki magandaları kapsayan yeni kanun ile trafikte bunları yapanlara ağır cezalar getirildi.

2018 Trafik cezaları yeni döneme girdi! Tüm magandalar için cezalar resmen arttı...
Editor: Hakan A.
26 Ekim 2018 - 07:07 - Güncelleme: 26 Ekim 2018 - 07:10

2018 yılı magandalar için yeni bir başlangıç olacak. Trafikte magandalığın cezası ağırlaştırıldı. Drif yapanlar, yanlayanlar, maas atanlar, trafiği tehlikeye atan herkes cezalardan payına düşeni gecikmeden alacak, ehliyetlerine el konulacak, ağır para cezalarını ödemek zorunda kalacaklar... Trafik sorunu Türkiye'nin, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Büyükşehirlerin önemli gündem maddesi olmaya devam ederken, hükümet bu konuda düğmeye basmış durumda. Yeni kanun maddeleri ile kesilecek cezalar caydırıcı ve can yakıcı. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni kanun ile artık magandalara daha ağır cezalar verilecek.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 26 Ekim 2018 - İstanbul


Bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun maddeleri hayatımıza girdi. Yeni dönemde trafik magandalarına ağır para cezaları ve önemli yaptırımlar söz konusu.

Bu sabah itibariyle yürülüğe giren ve önemli düzenlemeleri içeren yeni trafik kanunu kapsamında,  trafikte hız sınırını yüzde 10 ila 30 aşan sürücülere 235 lira, yüzde 30 ile 50 aşanlara 488 lira, yüzde 50'den fazla aşan sürücülere ise bin 2 liraya kadar idari para cezası kesilecek. İhlallere aldırış etmeyenlere ise daha ağır cezalar kesilecek. Aynı trafik ihlalinin 1 yıl içinde 5 kez tekrar etmesi durumunda ise sürücü belgesine 1 yıl el konulacak. Vatandaş aynı ihlal için daha fazla ısrar edip sonraki 5 yıl içerisinde sürücü belgesine yeniden el konulanların işi ise çok daha zorlaşmış durumda. Çünkü ehliyeti iptal edilecek. Trafikte maganda olarak bahsedilen bu kişilerin yeniden ehliyet alabilmeleri için ise süreç psiko-teknik değerlendirmeler dışında psikiyatri uzmanı tedavisi sonrasında başarılı olabilmesi durumunda yeniden alma hakkı verilebilecek.

Özellikle gençler tarafından trafikte aşkalarının hayatı hiçe sayarak artistlik hareketler olarak bilinen ve sıkça gündeme gelen spinciler, yancılar, driftçiler ise çok daha ağır para cezasına çarptırılacaklar. Bu tür magandalara verilecek para cezaları ve yaptırımlar ise 5 bin 10 lira idari para cezası uygulanacak ve sürücü belgesi 60 gün süre ile geri alınacak.

Artistlik hareketlerin bedelinekatlanmak isteyen bu magandalar, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü belgesi iade edilecek.

Ayrıca araç 60 gün süre ile trafikten men edilecek, son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye doğru 5 yıl içinde bu madde kapsamında sürücü belgesi ikinci kez geri alınanların sürücü belgeleri de iptal edilecek.

Usulsüz çakar lamba ve siren takılan araçlara bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

Söz konusu aracı kullanan sürücü aracın sahibi değilse ayrıca tescil plakasına da ceza kesilecek. Bir yıl içinde 3 defa ihlal halinde araçlar 15 gün trafikten men edilecek.

Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişiklik 30 gün içerisinde araç tescil belgesine işlettirilecek. Bunu yerine getirmeyenler 108 lira idari para cezasına çarptırılacak.

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması halinde bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

2018 yılı itibariyle bu sabah 26/10/2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan (7148   Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun) yeni trafik kanununa cezalara ilişkin tüm maddeleri buradan inceleyebilirsiniz.