2018 vergi harç ve cezaları zamlandı! Zamlı cezalar listesi...

2018 yılı için yeniden değerleme oranı belli oldu! Harç ve cezaların ne kadar artacağına ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı. İşte 2018'de uygulanacak olan vergi ve cezalar...

2018 vergi harç ve cezaları zamlandı! Zamlı cezalar listesi...
Editör: Hakan A.
03 Kasım 2017 - 12:35

2018 harç ve cezalara ilişkin artış oranları yeniden belirlendi. Vergi ve harç cezalarında önemli artışlar yapıldı. BUna göre 2018'de geçerli olacak olan vergi, harç cezalarının ne kadar artacağına dair rakamlar açıklandı. TÜİK tarafından bugün açıklanan ve gelecek yıldan itibaren geçerli olacak bu artışın baz alındığı yurtiçi üretici fiyatları ekim ayında 12 aylık ortalamaya göre yüzde 14,47 oranında artış gösterdi. 2018 ile birlikteHarç ve cezalar bu oranda artacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Kasım 2017 - İstanbul

Merakla bekleniyordu, enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında veriler netleşti. Türkiye genelini kapsayan vergi ve harç zamlarına ilişkin baz alınan TÜİK enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte 2018'de bazı vergi ve harçlarda, cezalarda ne kadar zam uygulanacağına ilişkin oranlar belli oldu.

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranları için baz alınan TÜİK'in Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı ekim ayı sonunda 12 aylık ortalamalara göre yüzde 14.47 artış göstermesiyle birlikte esas teşkil edecek olan rakam netleşmiş oldu.

2018 ile beraber her yıl aynı dönemde yapılan döüzenlemelerle belirlenen Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda, vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artışları için ilk netleşen rakam bugün açıklanan  enflasyon verileriyle ortaya çıkmış oldu.  Yapılacak değişiklik ile alakalı olarak Kanunlarda, Bakanlar Kuruluna da belirli limitlerde bu tutarlarda değişiklik yapma yetkisi tanındığı biliniyor.

Şayet Bakanlar Kurulu tarafından bu yetkinin kullanılmaması durumunda ise, Maliye Bakanlığı damga vergisi, çevre ve temizlik vergisi, harçlar, trafik ve vergi cezaları 1 Ocak 2018'den itibaren yüzde 14,47 oranında net bir artış yaşanacağı ifade ediliyor.

BU haberimizi okuyarak "Ekim 2017 enflasyon rakamları belli oldu - 3 Kasım 2017 TEFE-TÜFE enflasyonda son durum"una ilişkin detaylara ulaşabilirisiniz.

Diğer taraftan milyonlarca kiracıyı ve ev sahibini ilgilendiren ve bir yıl boyunca uygulanacak olan "Konut kira artışı oranı hesaplaması Kasım 2017 Yİ-ÜFE Enflasyon TEFE-TÜFE" ile alakalı günel bilgileri ilgili linkten okuyabilirsiniz.

İşte bazı vergi, harç ve cezalara ilişkin güncel 2018 yılı zam tablosu

İşte bazı vergi, harç ve cezalara ilişkin güncel 2018 yılı zam tablosu

YORUMLAR

  • 0 Yorum