2019 DASK yarışması başvuruları başladı

2019 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na başvurular başladı

2019 DASK yarışması başvuruları başladı
Editor: Hakan A.
19 Kasım 2018 - 11:35

İnşaat mühendisliği ve mimarlık öğrencileri tarafından her sene heyecanla beklenen geleneksel DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın beşincisi için ön kayıt dönemi başladı. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 19 Kasım 2018 - İstanbul


Geleceğin inşaat mühendislerini teşvik etmeyi amaçlayan yarışmada, üniversite takımlarının 21 Aralık'a kadar ön kayıtlarını tamamlamaları gerekiyor.
 
İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve maket yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak için Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen ve beşinci yılına giren Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın ön kayıt dönemi açıldı. 21 Aralık'a kadar http://www.daskbinatasarimi.com/hemen-katil adresinden ön kayıtların devam edeceği yarışmada, ön kayıt döneminin ardından projeler yarışma jürisi ile Teknik Danışma Kurulu tarafından incelenecek ve finale kalan takımlar belirlenecek.
 
Bu yıl takımların Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yer alması öngörülen bir otel binası projesi için tasarımlarını sunması beklenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na beşer kişilik takımlar halinde başvurulabiliyor. Yarışmaya, çoğunluğu inşaat fakültesi öğrencilerinden oluşmak üzere mimarlık fakültesi öğrencileri de katılabiliyor. Üç aşama halinde yapılacak yarışmanın ilk aşamasında Proje Ön Şartnamesi'ne uygun şekilde tasarlanan bina projeleri ön elemeden geçecek. İkinci aşamada ön elemeden geçen projeler, DASK tarafından sağlanacak malzemelerle Teknik Şartname'ye uygun bir şekilde bina maketine dönüştürülecek. Son aşamayı ise İstanbul'da düzenlenecek final oluşturacak. Finalde, bina maketlerinin şartnameye uygunlukları ile tasarlanmış ve analiz edilmiş oldukları depremleri simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları değerlendirmeye tabi tutulacak. Üç kuvvetli sarsma hareketinden herhangi birinde yıkılmadığına karar verilen binalar arasında değişik parametreler kapsamında değerlendirilerek belirlenecek en başarılı tasarım ve uygulamayı yapan takım yarışmanın birincisi olacak. Birinci olan takımda yarışan öğrenciler toplam 15.000 TL, ikinci olan takım 10.000 TL, üçüncü ise 5.000 TL para ödülünün sahibi olacak. Yarışmada birinci olan üniversiteye laboratuvar teçhizatı temini amacıyla 50.000 TL tutarında para ödülü verilirken, yarışmada takımlar ayrıca, en iyi mimari, en iyi deprem performansı, en iyi iletişim becerisi ve en iyi sunum ile  yarışma ruhuna sahip takımlar kategorilerinde de ödüllendirilecek.