2019 doğalgaz, su, elektrik abonelik ücreti

2019 yılında doğalgaz, su ve elektrik abonelikleri için ne kadar ödenecek? Doğalgaz abonelik ücreti, su abonelik ücreti ve elektrik için abonelik ücretleri için 2019'da ödenecek olan para tutarı... Ayrıntılarıyla...

2019 doğalgaz, su, elektrik abonelik ücreti
Editor: Hakan A.
09 Kasım 2018 - 09:09 - Güncelleme: 29 Aralık 2019 - 14:40

2019 yılına geri sayım başladı. Özellikle aboneliklerle alakalı olarak bazı bilgilerin güncellenmesi kaçınılmaz oldu. 2019 doğalgaz, su ve elektrik abonelikleri yeni taşınacaklar, ev sahipleri, kiracılar veya yeni binalar için oldukça kapsamlı... İstanbul için İGDAŞ doğalgaz bağlantı ücreti, abonelik bedelleri ve bunun gibi bazı ödemeleri sizler için haberimizde açıklamaya çalıştık. 2019 doğalgaz abonelik ücreti ile alakalı bilmek istedikleriniz bu haberde...

Emlak Pencerem / Emlak Rehberi  - 9 Kasım 2018 - İstanbul


Milyonlarca ev sahibi veya kiracı için yeni taşındıkları evlerinde önemli sorunlardan birisi ise Doğalgaz aboneliği olarak öne çıkıyor. Haberimizde su ve elektrik abonelik bedellerine ilişkin son güncel bilgileri de bulabilirisniz. Türkiye genelinde hemen her ilde yaygınlaşan doğalgaz kullanımı beraberinde abıonelik ücreti, satış fiyatı birim, bağlantı tarifeleri, güvence bedeli, sayaç açma-kapama ücreti gibi pek çok ücreti de beraberinde getiriyor.

Milyonlarca abonenin bulunduğu İstanbul'da İGDAŞ bu konuda önemli bilgileri vatandaşa açık ve net biçimde açıklamakta. EmlakPencerem.com editörü olarak sizlere İGDAŞ tarafından sunulan bazı doğpalgaz ücretleri hakkında bilgi paylaşımı yapmak istedik.

Abone Bağlantı Bedeli: Dağıtım şebekesinin abone iç tesisatına bağlantısı için gereken proje, işçilik, malzeme, kontrol ve onay harcamaları ile sayaç, sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedelleri toplamının abone başına düşen payını ifade eden sabit bedeldir.  Bu bedel bir defaya mahsus olmak üzere tahsil edilir ve servis hattının imalatına başlandıktan sonra bedelin iadesi yapılamaz.

Konut amaçlı kullanım ve konutlarla aynı binada bulunan konut harici kullanımlar için abone bağlantı bedeli, bağımsız bölümün ilk 200 m2’ si için 514 TL +KDV, 200 m2’ den büyük yerlerde ilave her 100 m2 için 424 TL +KDV tahsil edilir.
 

2020 Doğalgaz bağlantı bedeli ne kadar oldu? Açıklandı! Öğrenmek için tıklayın.


Mevcut mekanik sayacın ön ödemeli sayaç ile değiştirilmesi durumunda 200 TL + KDV  tahsil edilir.

Verilen bilgiye göre, bağlantının abone tarafından dağıtım şirketine (İGDAŞ) yaptırılması halinde, dağıtım şirketinin (İGDAŞ) aboneye uygulayacağı abone bağlantı bedeli; bağlantı ve regülatör sayaç seti bedelleri toplamından oluşur. Abone bağlantı bedeli; bağlantı tipi, mesafe ve regülatör sayaç seti kapasitesine göre hesaplanacak bağlantı maliyetine % 10 ilave edilerek bulunur. (KDV hariçtir)

Bağlantı abone tarafından sertifika sahibi kişi veya firmalara yaptırılması durumunda ise, bağlantı ile ilgili vereceği hizmetler için dağıtım şirketinin (İGDAŞ) aboneden alacağı bağlantı hattı kontrol bedeli ilk 100 metrelik bağlantı için 424 TL + KDV olarak açıklanmıştır. İlave her metre için 2,6 TL + KDV fiyat üzerine eklenerek vatandaşa yansıtılmaktadır.

Doğalgaz bedeli 432 lira ve peşin olarak alınıyor faturalara alınan bedelin yansıtılması gibi bir olayın olmadığını söyleyen kullanıcılar çok. 

İGDAŞ tarafından açıklanan 2019 yılı doğalgaz güvence bedellerine ilişkin bilgi resmi web sitesi üzerinden burayı tıklayıp inceleyebilirisniz.

İşte İGDAŞ güvence bedelleri rakamları..

2019 yılı doğalgaz güvence bedelleri

GÜVENCE BEDELİ
 
Kombi + Ocak: 427 TL
 
 Kombi + Doğalgaz Sobası + Ocak: 791 TL/adet

 Doğalgaz Sobası + Ocak + Şofben: 427 TL
 
Kombi: 406 TL/adet
 
Doğalgaz Sobası: 364 TL/konut
 
Merkezi Sistem: 364 TL x BBS(Bağımsız Bölüm Sayısı)

 Ocak: 21 TL
 
Şofben: 42 TL

Su abonelik bedeli (2018-2019) İstanbul İSKİ

İSKİ ile yapılacak abonelik sözleşemelerinde konut ve iş yerleri olarak iki grup bulunuyor. 

Konutlar için su abonelik bedelleri;

195 TL  Su İştirak Bedeli

155 TL  Kanal İştirak Bedeli

158,1  TL Teminat Bedeli

İş yerleri için su abonelik bedelleri;

195 TL Su İştirak Bedeli

Metrekareye göre değişen Kanal İştirak Bedeli

Mukavele aşamasında 401,4  TL Teminat Bedeli (ilk üç ay tüketimin teminat değerinden fazla olması halinde, üç aylık toplam su tüketimi bedeline tekabül eden miktarda ek teminat bedeli tahakkuk edilir.)

NOT         : Henüz Yapı Kullanma İzin Belgesi (iskan) alınmamış yapılara “İş Bitirme” Belgesi”nin VEYA Yapı Kayıt Belgesinin ibraz edilmesi durumunda geçici ferdi konut - işyeri aboneliği yapılır.

Elektrik ile alakalı bilmeniz gereken abonelik ücretleri (2018-2019) İstanbul

Elektrik Abonelik Bedelleri 2018


Bedelin Adı    Ücret

Güvence Bedeli    Mesken için sözleşme gücü kW başına 23,70 TL 

Kesme-Bağlama Bedeli    İşlem başına 26,80 TL

Damga Vergisi    Toplam güvence bedelinin binde 9,48'i

Dosya Bedeli    Güvence bedeline göre belirlenir.

* Güvence bedeli, mesken aboneleri için, en az 5 kW sözleşme gücü üzerinden hesaplanır; böylece ödenmesi gereken güvence bedeli en az 118,50 TL olur. Meskenler için ortalama güç ise 6kW (142,20 TL) civarındadır.

BİLGİ; Güncel elektrik fiyatları hakkkında bilgi sahibi olun. Elektrik faturanızda bedel ve vergilerin payını öğrenin.

Elektrik, Su ve Doğalgaz abonelikleri ile alakalı 2019 yılı abonelik ücretlerine ilişkin bedeller yeni yıl ile birlikte yeniden revize edilebilir. Bu durum Türkiye için geçerlidir. Pek çok ilde abonelik bedelleri farklılık gösterebilmektedir. 

Abonelik ücretlerine ilişkin bilgi almak, görüşlerinizi ve şikayetlerinizi belirtmek için altta bulunan yorumlar bölümüne yazmanız, konuyu okuyan yüzbinlerce vatandaş için ön bilgi ve deneyim olarak kullanılmasını sağlayacaktır. Yorumlarınızı yazmayı unutmayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum