2019 esnaf ve sanatkar kollarından sayılacak meslekler neler?

2019 yılı değişiklikleri kapsamında esnaf ve sanatkarlık kolları güncellenerek Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki hangi meslekler esnaf ve sanatkar kollarından sayılacak?

2019 esnaf ve sanatkar kollarından sayılacak meslekler neler?
Editör: Hakan A.
13 Şubat 2019 - 07:09

Türkiye genelinde esnaf ve sanatkar olarak sayılacak meslek ve meslek grupları yeniden belirlendi. İlgili güncelleme ile 2019'da esnaf ve sanatkarları kapsayan meslekler açıklanmış oldu. Peki hangi meslekler esnaf ve sanatkarlar koluna dahil oldu? 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 13 Şubat 2019 - İstanbul


Ticaret Bakanlığı tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Tacir ve Sanayiciler Belirleme Koordinasyon kurulu tarafından yapılan açıklama ile yeni kollar ve meslekler yeniden belirlendi.

13 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğinin ayrıntılarını ve listenin tamamını haberimizden görebilirsiniz.Esnaf ve Sanatkarlar Tacir ve Sanayiciler Belirleme Koordinasyon kurulu tarafından yapılan son toplantı kararları gereğince; 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 63 üncü maddesi gereğince Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kolları ilişkin listedeki şekilde belirlenmesi kararlaştırıldı.

Bu listede yer alan meslek kollarına giren esnaf ve sanatkarların kullanabilecekleri Türkiye İstatistik Kurumu tarafındna ilan edilen NACE Rev.2 Altılı düzey Ekonomik Faaliyet Sınıflamasında belirlenen faaliyet kodları Ticaret Bakanlığı, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından bu kararın yayımlanmasını takip eden 1 ay içinde ilgili mesleklerle eşleştirilmesine karar verildi.

İşte 2019'da uygulanacak olan Esnaf ev Sanatkar Meslek Kolları Listesini görmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum