2019 Konut kredisi faiz indirimi sürüyor

2019 konut kredisi faiz oranlarında yeni indirim. Tüketiciye konut satışını arttırmak, borçlu olan inşaat firmalarının borçlarının azaltılmasını sağlayacak konut kredisi faiz oranlarındaki indirime bir katılım bankası daha eklendi. Böylece 2019 Ocak ayında da konut kredisi faiz indirimleri devam etmiş oldu.

2019 Konut kredisi faiz indirimi sürüyor
Editör: Hakan A.
10 Ocak 2019 - 12:37

Yeni yıl 2019'da konut kredisinde indirimler sürüyor. Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle Aralık ayı ortalarında başlayan konut kredisi faizlerindeki indirim furyasına bir Katılım bankası daha eklendi. Alacaklı olunan İnşaat Firmalarının projelerinde katılımlı kredi faiz indirimleri sürüyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi / Konut Kredisi - 10 Ocak 2019 - İstanbul


Konut kredisi faiz oranları banka banka düşüşünü sürdürürken, yeni yıl 2019'un ilk ayı Ocak ayı ortasına gelindiğinde bir katılım Bankası daha konut finansmanında uyguladığı kar oranını anlaşmalı inşaat firmalarının projeleri için 0.98'e çekti. Böylece 3 kamu bankası, 2 katılım bankası ve 1 özel banka konut kredisi faiz oranlarını 0.98'e indirmiş oldu. İndirime giden tüm bankalar, anlaşmalı inşaat firmalarının projelerinde geçerli olacak faiz indirimini bankalarında uygulamaya koymuş oldu.

Aralık ayı ortasında Ziraat Bankası tarafından ilk olarak başlatılan konut kredisi fazlerindeki indirimlere hemen peşinden Vakıfbank ve Halkbank, sonrasında ise özel bankalardan İş Bankası eklenmiş, katılım bankası olarak ise Vakıfkatılım 0.98'e konut kredisi faizlerini indirmişti. Yılı böyle kapatan inşaat ve gayrimenkul sektöründe kıpırdamalar başlamış, yeni yıl 2019'a ise KDV ve tapu harçlarındaki indirimlerle girmişti. Diğer taraftan yılın son ayına dair konut satış rakamları ise büyük bir merakla bekleniyor. Zira açıklanacak rakamlarla 2017 yılının satış rakamalrıyla benzer rakamlarla 2018 yılı konut satışları tamamlanmış olacak. 

Konut Kredi faizleirnde indirim sürecek mi?


2019 başı itibariyle konut satışları kampanyalı projelerin satışları ile başlarken, devam edecek indirimlerle birlikte konut için büyük indirim yakalama fırsatını sağlayacak olan yatırımcılar i,çin bir katılım bankası daha karından feragat ederek 120 aya kadar olan vadelere kadar kar oranını 0.98'e indirdiğini duyurdu.  Kuveyt Türk Katılım bankası da konut kredisi faizlerinde indirime giden son firma olarak kayıtlara geçmiş oldu. 

Yılın kalanında kredi faizleri ne durumda olur bilinmez, ancak şimdiden 3 kamu bankası, 1 özel banka ve 2 katılım bankası konut kredisinde sınırlı projeyede olsa 0.98 faiz oranı uygulamış oldu.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum