2019 Merkez Bankası Para ve Kur Politikası hedefleri

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2019 yılına ilişkin değerlendirmeleri çerçevesinde Para ve Kur Politikası hedeflerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası 2019 yılı Para ve Kur Politikasına ilişkin ayrıntıları paylaştı.

2019 Merkez Bankası Para ve Kur Politikası hedefleri
Editor: Hakan A.
06 Aralık 2018 - 08:24

Ekonomide yaşanan en son gelişmelerle birlikte Merkez Bankası 2019 hedefleri ve para politikasına ilişkin detayları paylaştı. Merkez Bankası 2019'da Para ve Kur Politikasına dair hedeflerini açıkladı. Yeni yılla birlikte hükümetle birlikte hedefler doğrultusunda ilerlenecek.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 6 Aralık 2018 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılına ilişkin "Para ve Kur Politikası" metnini açıklarken, yeni yılda enflasyon hedeflerinin Hükümetle birlikte aynı doğrultuda korunacağını duyurdu. 2019  "Para ve Kur Politikası" metni detaylarınde Merkez Bankası'ndan önemli açıklamalar geldi.

Merkez Bankası "Para ve Kur Politikası" 2019 açıklamasının ayrıntılarını okumak için tıklayın.

Merkez Bankası tarafından açıklanan yeni yol haritası ile sıkı duruşun süreceği sinyalleri verildi. Faiz ve dolara karşı alınan tedbirler ile uygulanacak yöntemlerin devam edeceği ifade edilen paylaşımda TCMB'nin temel amacı fiyat istikrarını sağlamak olduğunun altı çizildi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan 2019 yılına ilişkin Para ve Kur Politikası mesajında, döviz kuru gelişmelerini ve buna dair her türlü risk faktörünü yakından takibi, gerekli önlemleri alınması ve ilgili araçların kullanımının süreceği kaydedildi.

Enflasyon hedefi Hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde korunmuştur. Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır. TCMB tarafından Enflasyon Raporlarında güncellenen tahminler, enflasyonun orta vadede hedefe yakınsarken izleyeceği dezenflasyon süreci için referans teşkil edecektir. Belirlenen bu patika ile enflasyonun öncelikle tek hanelere indirilmesi; daha sonra kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanması hedeflenmektedir.

Enflasyon hedefi etrafındaki belirsizlik aralığı, önceki yıllarda olduğu gibi her iki yönde 2 yüzde puan olarak korunmuştur. Yıl içinde enflasyon gelişmelerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler Enflasyon Raporu aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılacaktır. Yıl sonunda gerçekleşen enflasyonun belirsizlik aralığının dışında kalması durumunda ise hesap verebilirlik ilkesi gereği Hükümet’e “Açık Mektup” yazılacaktır.

Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecektir. Uygulanmakta olan kur rejiminde, döviz arz ve talebini belirleyen esas unsurlar, iktisadi temeller, uygulanan para ve maliye politikaları, uluslararası gelişmeler ve beklentilerdir. TCMB’nin nominal ya da reel herhangi bir kur hedefi bulunmamaktadır. Ancak, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması veya aşırı oynaklıkların finansal istikrara dair risk oluşturması halinde bu duruma kayıtsız kalınmayacaktır. Döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda ise TCMB para politikası duruşunu değiştirerek gerekli tepkiyi verecektir. TCMB, döviz piyasasının etkin bir şekilde çalışabilmesi için döviz kuru gelişmelerini ve buna dair her türlü risk faktörünü yakından takip etmeye, gerekli önlemleri almaya ve ilgili araçları kullanmaya devam edecektir.

İşte Merkez'den gelen en son ekonomik mesajlar...

- Para politikası kararları, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer tüm unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak oluşturulmakta

- Enflasyon hedefi hükümet ile varılan mutabakatla yüzde 5 seviyesinde korundu; para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacak.

- Enflasyonun öncelikle tek hanelere indirilmesi; daha sonra kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanması hedeflenmekte

- Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecek

- TCMB’nin nominal ya da reel herhangi bir kur hedefi bulunmamakta

- Ancak, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması veya aşırı oynaklıkların finansal istikrara dair risk oluşturması halinde bu duruma kayıtsız kalınmayacak.

- Döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda ise TCMB Para Polıtıkası duruşunu değiştirerek gerekli tepkiyi verecek.

- TCMB, döviz kuru gelişmelerini ve buna dair her türlü risk faktörünü yakından takip etmeye, gerekli önlemleri almaya ve ilgili araçları kullanmaya devam edecek.

- Para politikası kurulu, 2019 yılında, önceden açıklanan bir takvim çerçevesinde yılda 8 toplantı yapacak

- Önümüzdeki dönemde iletişim politikası destekleyici bir araç olarak etkin bir biçimde kullanılacak.

 - TCMB nezdindeki döviz depo piyasasında bankalara toplam yaklaşık 50 milyar dolar limit ile bir hafta ve bir ay vadeli döviz likiditesi imkanı sağlanmaya devam edilecek

- Enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB tarafından doğrudan karşılanacak

- TL depoları karşılığı döviz depoları ihaleleri ile döviz karşılığı TL swap piyasası işlemlerine 2019 yılında da sürecek.

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum