2019 TOKİ kredisi için düğmeye basıldı! Faiz yok, 20 yıl vadeli kredi kimlere verilecek?

Toplu Konut İdaresi Türkiye genelinde 20 yıl vadeli konut kredisi vermek için düğmeye bastı. Faizsiz TOKİ kredisinden kimler, nasıl faydalanabilecek? TOKİ tarafından verilecek kredi nasıl alınacak?

2019 TOKİ kredisi için düğmeye basıldı! Faiz yok, 20 yıl vadeli kredi kimlere verilecek?
Editör: Hakan A.
01 Şubat 2019 - 15:36

TOKİ tarafından 2019 yılında verilecek kredi miktarı açıklandı. Yurt genelinde TOKi tarafındna açıklanan şartları taşıyanlara faizsiz konut kredisi verilecek. Peki kimler faydalanacak TOKİ kredisinden? Nasıl başvuru yapılacak? 2019 yılı TOKİ konut kredisi şartları ve ayrıntıları haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi / TOKİ Haberleri - 1 Şubat 2019 - İstanbul


Türkiye genelinde her sene 60 Binden fazla vatandaşı ev sahibi yapan TOKİ, her yıl olduğu üzere 2019 yılında da uygun şart ve koşullarda ev sahibi yapacak. İdare bu çerçevede 2019 yılında vereceği kredi miktarını ve şartlarını da açıkladı. TOKi tarafından verilecek konut kredi miktarı 2018 yılı için 194 milyon lira iken 2019 yılı için kredi sınırı 260 milyon lira olarak açıklandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi başkanlığı (TOKİ) 2019 yılı konut kredisi için düğmeye bastı. TOKİ kredisi almak isteyenleri yakından ilgilendiren detay ise verilecek kredinin şehit aileleri ile gazi ve vazife malulleri olacak. TOKİ'den kredi alacak şehit aileleri, gazi ve vazife malulleri 20 yıla kadar faizsiz kredi kullanabilecekler. Her yıl dağıtılan bu krediler 2019 yılında da verilecek. 2019 yılı içerisinde 260 milyon liralık faizsiz konut kredisi kullandırılması planlanıyor. TOKİ, 2018 yılında 1.758 aileye 194 milyon TL'lik faizsiz kredi vererek, toplamda 23 bin 151 aileye 1 milyar 30 milyon TL faizsiz konut kredisi kullandırdı.

TOKi kredisinden nasıl faydalanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair belge alınması ve bu hak sahipliği belgesi ile Ziraat Bankası'na başvurulması gerekiyor. Şehit ailelerine verilen krediden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

TOKİ tarafından istenilen belgeler ise şöyle;

- Kredi istek dilekçesi

- Kredinin müştereken kullanılması halinde diğer hak sahiplerinin kredi kullanmaktan vazgeçtiklerini belirten noter onaylı feragatname

- SGK hak sahipliği belgesi

- Nüfus Cüzdanı fotokopisi

- Konuta ilişkin tapu senedi ve örneği ve yönetmelikte belirtilen diğer belgelerle kredi açılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum