Reklamı Geç

2020 asgari ücret, tapu harcı, Bağ-Kur primi, kıdem tazminat tavanı ve diğer temel vergiler - Infografi vergi rehberi'nde

2020 yılı vergileri tek sayfada. 2020 vergi rehberi Infografi kapsamında asgari ücret, tapu harcı, Bağ-Kur primi, kıdem tazminat tavanı ve diğer temel vergiler tek sayfadan öğrenebilirsiniz.

2020 asgari ücret, tapu harcı, Bağ-Kur primi, kıdem tazminat tavanı ve diğer temel vergiler - Infografi vergi rehberi'nde
Editör: Hakan A.
07 Ocak 2020 - 13:34 - Güncelleme: 07 Ocak 2020 - 13:35

Türkiye genelinde uygulanan vergi dilimleri, vergiler, 2020 yılı itibariyle güncellenirken, tüm vergileri tek sayfada bulabileceğiniz yeni infografi yayımlandı. Bu sayede vergi düzenlemelerine ait güncellemeler dahil olmak üzere 2020 Vergi Rehberini haberimizden görebilirsiniz.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 07 Ocak 2020 - İstanbul


2020 yılı için asgari ücret, tapu harcı oranı, en düşük Bağ-Kur primi, kıdem tazminat tavanı ve diğer temel vergilerin tamamı belirlendi. Buna göre vatandaşın ödeyeceği vergi dilimleri, zamanları ve diğper detaylar tek bir infografi altında toplanmış oldu.

Özmen Mali Müşavirlik, 2020 yılı için belirlenen vergilere dair tüm düzenlemeleri “2020 Vergi Rehberi” ile birlikte özel infografi çalışmasında bir araya getirdi.Hazırlanan 2020 yılı Vergi Rehberi kapsamında, devlete ödenecek tüm vergiler, zaman dilimi ile birlikte gösteriliyor. 2020 yılı için asgari ücret, tapu harcı oranı, en düşük Bağ-Kur primi, kıdem tazminat tavanı ve diğer temel vergiler için bilmeniz gerekenlerin tümü burada.

AMORTİSMAN AYIRMADAN DİREK GİDER YAZI LABİ LECEK DEMİRBAŞ TUTARI

Doğrudan Gider Yazılabilecek Demirbaş Sınırı 1400 TL olarak açıklanmıştır. Tutar katma değer vergisi hariç tutardır.

VERGİ DAVALARINDA SINIR

2020 yılında vergi mahkemelerinde tek hâkimle bakılacak davalarda sınır 53.000 TL dir. Dava konusunun bu tutarı aşması halinde vergi mahkemelerinde, davaya heyet halinde bakılır.

KONUT KİRALAMARINDA BEYANNAME VERİLMESİNE GEREK OLMAYAN TUTAR

Gelir Vergisi Kanununun 86 ncı maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendinin (d) alt bendinde yer alan tevkifata ve istisnaya konu olmayan menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarına ilişkin beyanname verme sınırı, 2020 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 6.600 TL olarak tespit edilmiştir.

İŞYERİ KİRALAMARINDA BEYANNAME VERİLMESİNE GEREK OLMAYAN TUTAR

Tevkifata tabi tutulmuş menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarında beyan sınırı: 49.000 TL olmuştur

PERSONELE VERİ LEN YEMEK BEDELLERİNİN GEL İR VERGİSİNDEN İSTİSNA TUTARI

Yemek bedeli istisna tutarı 24,84 TL dir (Kdv dahil )

GAYRİMENKUL SATIŞINDA DEĞER ARTIŞ KAZANCI İSTİSNASI SINIRI

Değer artış kazançlarına ilişkin istisna tutarı: 18.000 TL dir.

SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ

Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli 200 TL olmuştur.

2020 TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞVURU SINIRLARI

2020 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda değeri: a) 6.920 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,

b) Büyükşehir statüsünde olan illerde 6.920 Türk Lirası ile 10.390 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri

YURT DIŞINDAN GETİRİ LEN TELEFONLAR İÇİN KAYIT HARCI

Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde alınması gereken maktu Özel İletişim Vergisi tutarı 2020 yılı için 79,00 TL olarak belirlenmiştir.

2020 YILINDA MOBIL TELEFON ABONELIĞININILK TESISINDE ALINACAK ÖTV TUTARI

Kayıt Harcı 1838 TL Olmuştur

HANGİ TUTARA KADAR PERSONELE VERİ LEN YOL ÜCRETİ VERGİYE TABİ DEĞİ LDİR ?

İşverenlerce hizmet erbabının işyerine gidip gelmesi için sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı 12 TL dir

HANGİ TUTARA KADAR ELDE ETTİĞİNİZ SÜREKLİLİK GÖSTERMEYEN GELİRİNİZ İÇİN VERGİ ÖDEMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ ?

Arızi kazançlara ilişkin istisna tutarı: 40.000 TL, 

YENİ ARAÇ ALINDIĞINDA DİREK GİDER YAZI LABİ LECEK KDV VE ÖTV ÜST SINIRI

Ticari kazanç ve serbest meslek kazancının tespiti sırasında; binek otomobillerin ilk iktisabında gider olarak indirim konusu yapılabilecek özel tüketim vergisi ve katma değer vergisinin toplam tutarı: 140.000 TL dir.

2020 YILI MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ TUTARLARI

31/12/2017 tarihinden (bu tarih dahil) önce kayıt ve tescil edilen otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar, 197 sayılı Kanunun geçici 8 inci maddesinde düzenlenen (I/A) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

1/1/2018 tarihinden (bu tarih dahil) sonra kayıt ve tescil edilen otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar ile motosikletler aşağıdaki (I) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

2020 vergi rehberi infografi
 
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum