2020 Kredi erteleme yapan bankalar hangileri?

Kredi borcu bulunanlar bu habere dikkat! Koronavirüs salgını nedeniyle evlerine kapanan esnaf ve sanatkarın yanında olan, destek veren kredileri erteleyen bankalar hangileri? Sayıları artıyor...

2020 Kredi erteleme yapan bankalar hangileri?
Editör: Hakan A.
24 Mart 2020 - 08:05 - Güncelleme: 25 Mart 2020 - 13:19
Banka kredisi borcu bulunan milyonları yakından ilgilendiren haber! Hükümet ve BDDK koronavirüs salgını sonrası harekete geçerek vatandaşın kredi borçlarını ertelemesi tavsiyesinde bulunduğu bankalar 23 Mart itibariyle harekete geçti. Bankalar bir bir koronavirüs destek paketlerini açıklamaya başladı. Peki hangi bankalar vatandaşın yanında yer aldı ve kredi taksitlerini öteledi? İşte kredi ötelemesi yapan bankaların listesini sizler için derledik.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 24 Mart 2020 - İstanbul


Covid-19 (Koronavirüs) ölümcül etkisi ile bir anda tüm Dünya genelinde insanları evine kilitledi. Küresel çapta etki gösteren ve Pandemi olarak kabul edilen koronavirüs salgını, ülke ekonomilerini de zora sokmaya başladı. Ülkeler peş peşe destek paketleri açıklarken, kamu ve özel bankalara vatandaşın borçlarını erteleme çağrıları yapıldı. Türkiye'de ise Hükümetin aldığı destek paketlerini uygulamak için düğmeye basan kamu bankaları her zaman vatandaşa destek olamaya devam ediyor.

23 Mart itibariyle üç kamu bankası Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası destek paketleri ile vatandaşın kredi borçlarını erteledi ve yeni destek ihtiyaç paketlerini ise devreye aldı. Diğer taraftan bu üç kamu bankasına ait katılım bankaları Vakıf Katılım, Ziraat Katılım hızla destek paketlerini açıkladı. 


Özel bankalar kredi ertelemesi yapmaya başladı

Kamu Bankaları tarafından sağlanan destek paketlerinin açıklanması sonrası bu kez özel bankalar kredi destek paketlerini sunmaya başladı. İş Bankası, Denizbank, Emlak Katılım, QNB Finansbank, Akbank ve Yapı Kredi Bankası kredi ertelemesi için düğmeye bastı.

Denizbank kredi ötelemesi!

Bireysel ve ticari müşterilerimizden talep edenlerin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar ötelenebilecektir. 

Yapı Kredi Bankası kredi erteleme!

Kredi ötelemesi yapmak isteyen Yapı Kredi müşterileri talep etmeleri halinde Haziran ayına kadar kredi ötelemesi yapabilecek. Bireysel ve tüzel müşterilerin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri, talep edilmesi halinde, mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar ötelenecek. Bireysel ve tüzel müşterilerin günlük bankacılık ihtiyaçları ve ticari faaliyetlerinin mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ek limit çıkartılması için çalışılacak.

Emlak Katılım'dan ödemelere erteleme

Banka, bireysel ve kurumsal müşterilerine, 31 Mart'a kadar yapılması gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerinde erteleme imkanı sunuyor.

QNB Finansbank kredi ötelemesi

QNB Finansbank'tan yapılan açıklamaya göre, kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler, ödeme sıkıntısı çekmeleri durumunda bankaya başvurarak kredi anapara, faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleyebilecek.

Ayrıca, dönemsel olarak etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren tüzel müşterilerden de nakit akış problemi yaşayanlara, 6 ay ila 1 yıl ödemesiz dönem içerecek şekilde yapılandırma imkanı sağlanacak.

Akbank kredi erteleme

Bireysel ve tüzel müşterilerin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar kredi öteleme yapılabilecek.

İş Bankası kredi öteleme

Müşterilerin 30 Nisan'a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran'a kadar ötelenmesine imkan verilecek.

Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum