2020 Türkiye'de en beğenilen 20 şirket

Türkiye'de faaliyet gösteren ve 2020'de en beğenilen 20 şirketi açıklandı.

2020 Türkiye'de en beğenilen 20 şirket
Editör: Hakan A.
02 Aralık 2020 - 11:15 - Güncelleme: 02 Aralık 2020 - 11:17
Türkiye'nin en beğenilen şirketleri yapılan değerlendirmeyle belirlendi. Yapılan Araştırma, İş dünyasının en beğenilen 20 şirketi ile sektörlerinin en beğenilen ilk 3 şirketini ortaya koyuyor.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 2 Aralık 2020 - İstanbul


Capital Dergisi, 20 yıldır gerçekleştirdiği “İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 

 Araştırma, İş dünyasının en beğenilen 20 şirketi ile sektörlerinin en beğenilen ilk 3 şirketini ortaya koyuyor. Bu ZENNA Araştırma ve Danışmanlık tarafından Deutsche Telekom sponsorluğunda gerçekleştirilen bu yılki araştırmada Koç Holding, “En Beğenilenler”de zirveyi bırakmadı. Arçelik ikinciliğini korurken üçüncülük koltuğuna Unilever oturdu. Yeni ekonominin yükselen yıldızları Getir, Trendyol, Amazon ve Hepsiburada da beğeni listesinde yerini aldı.


İŞ DÜNYASININ EN BEĞENİLEN ŞİRKETLERİ AÇIKLANDI

İş ve ekonomi dünyasının lider yayını Capital Dergisi, 20 yıldır gerçekleştirdiği “İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri” araştırmasıyla iş dünyasının en beğendiği 20 şirket ile sektörlerinin en beğenilen ilk 3 şirketini sıralıyor. Bağımsız araştırmacılık kurallarıyla hazırlanan çalışma, bugünün en başarılı şirketlerini ortaya çıkarırken geleceğin yıldız şirketlerine de ışık tutuyor. İş dünyası tam 20 yıldır “En Beğenilen Şirketler” araştırmasıyla kendisine ayna tutuyor, pek çok kriterde performansını test etme fırsatı buluyor. 

Bu yıl da Capital Dergisi öncülüğünde ZENNA Araştırma ve Danışmanlık tarafından Deutsche Telekom sponsorluğunda gerçekleştirilen araştırmada Koç Holding, “En Beğenilenler”de zirveyi bırakmadı. Arçelik ikinciliğini korurken üçüncülüğe Unilever geldi. Listenin devamında ise geçtiğimiz yıla kıyasla önemli bir hareket yaşandı. Pandemi döneminde büyük sıçrama yaşayan e-ticaret şirketleri ön plana çıkarken, tam 23 şirketin listedeki yeri değişti. 2019 yılında sıralamada olmayan 6 şirket de en beğenilenler arasına giriş yaptı.

En beğenilenler arasında en büyük yükselişi yaşayanlar Sabancı Holding, Migros, Şişecam Borusan Holding ve LC Waikiki oldu. Sanayinin güçlü şirketleri Tüpraş, Ford Otosan ve Aselsan’ın yanında yeni ekonominin yükselen yıldızları Getir, Trendyol ve Amazon da beğeni listesinde yerini aldı. Özellikle yeni ekonomi şirketlerinin sıralamaya oldukça yukarıdan giriş yapması da dikkat çekti. Getir ilk 20 listesine 7’nci, Trendyol 9’uncu sıradan girmeyi başardı. Aselsan 16, Amazon 17, Tüpraş 18, Ford Otosan da 20’nci sıradan listeye giriş yaptı. Bu yıl araştırmada 38 sektörün en beğenilen ilk 3 şirketi belirlendi. 

ARAŞTIRMA NASIL HAZIRLANDI? 

İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri araştırması Eylül-Kasım 2020 tarihleri arasında online (CAWI) anket tekniği uygulanarak gerçekleştirildi. Araştırmaya farklı sektörlerden 600’ün üzerinde şirketi temsilen 1.470 yönetici katıldı. Türkiye’nin en beğenilen şirketleri, tüm iş dünyası temsilcilerinin görüşleri üzerinden hesaplanırken, sektörlerin en beğenilen şirketleri, ilgili sektörün profesyonellerinin görüşleri alınarak belirlendi. Ankete katılan yöneticilerden kendi şirketini dışarıda tutarak hem Türkiye hem kendi sektörü için en beğendiği şirketleri belirtmesi istendi. Kendi şirketini belirten katılımcıların anketleri değerlendirmeye katılmadı. Sektörlerinin en beğenilen şirketlerinin belirlenme sürecinde her sektör için ilgili sektörün en az yüzde 70’ini oluşturan şirketlerin araştırmaya katılımı sağlandı. 

İşte Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri
 • 1-Koç Holding
 • 2-Arçelik
 • 3-Unilever
 • 4-Eczacıbaşı Topluluğu
 • 5-Turkcell
 • 6-Türkiye İş Bankası
 • 7-Getir
 • 8-P&G/Coca-Cola
 • 9-Trendyol/Yemeksepeti 
 • 10-LC Waikiki
 • 11-Garanti BBVA/THY
 • 12-Google/Borusan Holding
 • 13-Sabancı Holding/Vodafone
 • 14-Şişecam
 • 15-Migros
 • 16-Opet/Aselsan
 • 17-Amazon Türkiye/BSH
 • 18-Microsoft/Tüpraş
 • 19-Apple Türkiye
 • 20-Ford Otosan/Hepsiburada
İnşaat ve Konut sektörünün birincisi MESA oldu

İnşaat sektöründe 50 yılı aşan köklü geçmişiyle adı ‘kalite’ ve ‘güven’le özdeşleşen ve her yıl Capital tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” arasında ilk üçe giren MESA, bu yıl inşaat/konut kategorisinin “en beğenilen” şirketi oldu. 

Aylık ekonomi dergisi Capital’in 20 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri Araştırması”nın bu yılki sonuçları belli oldu. Araştırma kapsamında iş dünyasını temsilen 600’ün üzerinde şirket ve 1.470 üst düzey yöneticiye ulaşıldı. 2 ay süren araştırmada online görüşme tekniği kullanıldı. 
Sektörlere göre ayrı değerlendirmelerin yapıldığı araştırma kapsamında en beğenilen şirketlere ödülleri, 2021 yılında düzenlenecek özel bir törenle sahiplerine teslim edilecek.  

MESA Mesken Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mert Boysanoğlu, inşaat ve konut sektöründe 50 yılı aşkın süredir “kalite” ve “güven”le anılmanın yanı sıra sektöründe Türkiye’nin “en beğenilen” şirketi olmanın MESA’yı hem halihazırda yapımı ve satışı devam eden hem de gelecek projeler konusunda daha da motive ettiğini vurguladı. Boysanoğlu, “Kalitede standartları belirleyen referans bir şirket olmanın gururunu yaşıyoruz. Özellikle Covid-19 salgını sebebiyle tüm dünya olarak çok zor bir sınavdan geçtiğimiz, toplumsal ve ekonomik olarak hepimizin çok derinden etkilendiği bu dönemde marka değerimizin, projelerimizin bu şekilde takdir görmesinden çok mutlu olduk. İnşaat/konut sektörünün en beğenileni olmak MESA ailesi olarak tüm çalışanlarımızla birlikte bizler için yaptığımız işi daha da iyi yapmamız konusunda motivasyon kaynağı oldu, teşekkür ederiz. Bu motivasyonla, tercihini MESA’dan yana kullananları yüksek kaliteli yaşam alanları ile buluşturmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.  

YORUMLAR

 • 0 Yorum