2020 yılı işyeri kira geliri beyanı sınırı belli oldu

2020 yılı işyeri kira geliri beyanı sınırı belli oldu

İşyeri bulunan ve kira geliri elde edenler için 2020 beyan sınırı belli oldu! Peki bu yıl işyeri sahipleri için kira gelir beyanı sınırı ne kadar olacak? Örnek anlatım ve ayrıntıları haberimizde okuyabilirsiniz.

Editor: Hakan A.
03 Ocak 2020 - 14:49 - Güncelleme: 03 Ocak 2020 - 14:56

İşyeri sahipleri için Ocak ayında belli olan kira geliri beyan sınırı için rakamlar belli oldu. Türkiye genelinde milyonlarca işyeri sahibi olanlar için 2020 yılında kira gelir beyan sınırı ne kadar olacak? İşte açıklanan rakamlarla işyeri kira beyan sınırı 2020 rakamları...

Emlak Pencerem - Hatice Kolçak / Emlak Haberleri Merkezi - 03 Ocak 2019 - İstanbul


Yeniyıl 2020 yenilikler dışında zamlar ve artışlarla başladı. Pek çok kalemde zamlar art arda gelirken, kira artış oranları dışında işyerleri için kira beyan sınırı rakamları da açıklandı. 2020 yılı kapsamında Mart ayı itibariyle 2019 yılı kira gelirleri beyan edilmeye başlanacak. Peki bu sene işyeri sahipleri için kira gelir beyanı sınırı ne kadar oldu?

2020 yılı işyeri kira geliri beyanı sınırı belli oldu. Her yıl bir önceki sene elde edilen kira gelirleri için Mart ayında beyan vermek gerekiyor. 2019 yılında işyeri kira geliri elde edenler beyanı sınırı aştıkları takdirde Mart ayında beyanname verecekler.
 

2020 yılı işyeri beyan sınırı 49 bin TL oldu. 2020 yılında 49 bin TL ve üzeri işyeri kira geliri elde edenler beyan verecekler. Beyan sınırı üzerinde kira geliri olanlara istisna veya muafiyet bulunmuyor. Bu nedenle beyan sınırını aşanlar tamamı için beyanda bulunacaklar. Bu yıl 2019 yılının kira gelirlerinin beyanı Mart ayında verilecek. 2019 yılı için uygulanacak işyeri beyan sınırı ise 40 bin TL olarak uygulanacak.

 
İşyeri kira gelirlerinde beyan sınırını aşanlar, kiracının ödemekte sorumlu olduğu stopaj miktarını da vergilerinden düşebiliyorlar. Kiracı yüzde 20 stopaj miktarını ödememiş olsa bile bu borçtan kendisi sorumlu olduğundan, mülk sahibi elde ettiği işyeri kira gelirinden stopaj miktarını düşebiliyor.
 

Gelir Vergisi Kanununun 47 nci maddesinin birinci fıkra 2 numaralı bendinde yer alan yıllık kira bedeli ; Basit usule tabi işyeri kira bedeline ilişkin tutar 2020 yılı için büyükşehir belediye sınırları içinde 11 bin TL, diğer yerlerde 7 bin TL olarak tespit edilmiştir.


İşyeri kira geliri beyanı her yıl 1-25 Mart tarihleri arasında veriliyor. İnternet üzerinden veya bağlı olunan vergi dairesine gidilerek beyanname verilebiliyor. Her yıl bir önceki sene elde edilen kira gelirlerinin beyanı veriliyor. 2020 yılında da her yıl olduğu üzere ödemeler ise 2 eşit taksitte ödenebilecek.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.