2021'de konut fiyatları yarı fiyatına iner mi?

Ev sahibi olmak için konut fiyatlarını yüksek bulanların yakından ilgilendiği o sorunun yanıtını Hatice Kolçak verdi.

Editör: Hakan A.
14 Aralık 2020 - 08:08
Ev hayali kuran, yıllardır ev almaya çalışan herkesi yakından ilgilendiren konut fiyatları konusu 2021'de ne olur sorusu şimdiden merakla izleniyor. Kasım ve Aralık ayı itibariyle konut satışlarında başlayan düşüşler 2021 yılında devam edecek mi? Ev sahibi olmak isteyenler için yüksek olan konut fiyatları yeni yıl 2021'de yarı fiyatına iner mi? Konut kredisi başta olmak üzere, konut fiyatlarını yakından takip edenler için tüm ayrıntılar haberimizde. Sektörün uzman ismi, iktisatçı Hatice Kolçak, 2021'de konut fiyatları iner mi, çıkar mı sorusunun yanıtını verdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 14 Aralık 2020 - İstanbul 


Milyonları ilgilendiren konut fiyatları şu sıralar artışını sürdürürken, yeni bir ev almak isteyenler için yüksek konut kredisi faiz oranları nedeniyle alımlar erteleniyor. Parası olanlar için peşin fiyatıyla konut satın almak ise her zaman avantajlı olarak bir kenarda duruyor. Peki yüksek konut fiyatları nedeniyle alımı bekleten tüketici için 2021'de konut fiyatları düşecek mi?

2021'DE KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?


Ev satın almak isteyenler için en büyük engel yüksek konut fiyatları başta olmak üzere, konut kredisi faiz oranlarındaki artışlar. Yüksek faiz ile yüksek fiyatlı konutlar alım niyeti olan tüketiciyi düşündürüyor. 2020'de Cumhuriyet tarihinin en düşük konut kredisi faizleri ile ev sahibi olanlar ise şansı sayılabilir. Ancak konut fiyatlarının yükselmesi, kredi faizlerinin düşmesini fırsat bilen emlak sahiplerinin zam yapmasının yanında neredeyse ödenecek faizlerin konut fiyatlarına gitmesine sebep olmuştu. Yüksek talep nedeniyle oluşan balon fiyatlar ise hala devam ediyor. Alımda beklemeye geçen tüketici ise konut fiyatlarının düşmesini, kredi faizlerinin daha uygun seviyelere inmesini bekliyor. 

2021 yılı konut fiyatlarını değerlendiren Hatice Kolçak'ın youtube kanalı üzerinden videonun tamamını izleyebilirsiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum