2021'de konut fiyatları yarı yarıya iner mi, ev almak için doğru zaman mı?

Ev alacaklar için yeni bir yılın kapıları aralandı. 2021 konut alımı için ne kadar uygun bir yıl olacak, kredi faizleri ve diğer güncel değerlendirmeleri Hatice Kolçak'tan öğrenebilirsiniz.

2021'de konut fiyatları yarı yarıya iner mi, ev almak için doğru zaman mı?
Editör: Hakan A.
03 Ocak 2021 - 19:01
Zamlarla başlayan 2021 yılı konut sektörü açısından nasıl geçecek? Ev sahibi olmak isteyenlerin önündeki en büyük engellerden biri olan kredi faiz oranlarının yüksekliği ve konut fiyatlarında yaşanan artışlar 2021'de ne olacak? Milyonların merak ettiği soruların yanıtını Hatice Kolçak verdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Ocak 2021 - İstanbul


Konut fiyatları ve banka kredisi faiz oranlarında yükseliş artarak devam ederken 2020 yılı yükselişlerle kapatıldı. Buna rağmen yapılan rekor konut satışı 2021 için inşaat sektörü temsilcilerini umutlandırdı. Peki 2021'de konut fiyatları inişe geçecek mi? Ev alacakları yakından ilgilendiren gelişmeler haberimizde.

Yüksek faizli bir dönem içindeyiz diyen EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, "Konut kredisi faiz oranları ortalama maliyetleme 1.50'nin altında değil. Piyasaların zor olduğu bir yıl olan 2020 yılında konut satışlarında patlama yaşadık. Yaz dönemi kredi faiz oranlarının tarihi dip seviyelere gelmesi konut fiyatlarını fahiş oranda artırdı. Eylül ayı itibari ile konut fiyatları kendini düzeltme eğilimine girdi." dedi.

 
Merkez Bankası'nın uygulayacağı para ve kur politikası 2021 yılında konuta talebin azaltacağının altını çizen Kolçak, "Talep az olduğu için konut fiyatlarında bir yükseliş beklemiyorum. En azından yüksek faizli bir ortamdan çıkacağımız zamana kadar bu böyle. İnşaat maliyetlerinin arttığı, arzın yeterli olmadığı ve yüksek faizli bir ortam bu kış bizi bekliyor. Bu durum aynı zamanda alıcılar açısından bir alım fırsatı da oluşturuyor bana göre.. Neden mi?" diye konuştu.

2021 YILI KONUT FİYATLARI YARI FİYATINA DÜŞER Mİ? ALIM İÇİN DOĞRU ZAMAN?

Ekonomide yaşanan son gelişmeler dışında gayrimenkul sektörüne yönelik 2021 yılına ilişkin  önemli değerlendirmeleri içeren ayrıntılara Hatice Kolçak'ın youtube kanalı üzerinden veya buradan erişebilirsiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum