2021 Mayıs'ta işyeri ve konut kira artışı hesaplama nasıl yapılır?

Mayıs'ta özellikle işyeri ve meskenler için yapılacak kira artış oranı hesaplamasını merak edenler için ayrıntılar açıklanıyor. Milyonlarca ev sahibi ile kiracıyı ilgilendiren 2021 Mayıs ayı iş yeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır? (TEFE-TÜFE) Mayıs kira zammı, kira artış hesaplaması ayrıntıları ile öğrenin.

2021 Mayıs'ta işyeri ve konut kira artışı hesaplama nasıl yapılır?
Editör: Hakan A.
02 Mayıs 2021 - 17:27 - Güncelleme: 03 Mayıs 2021 - 10:08
Türkiye genelinde ev sahibi olna veya kirada oturanlar için kritik yeni hafta başlayacak. Yeni ay Mayıs ayı ile birlikte, kira artış oranı hesaplaması belirlenecek. Yeni zam oranı, yeni artış.. Tam kapanma geçiren Türki'nin tüm illerinde kiracı ile ev sahipleri bu yılın en zor anlaşmasını imzalayacaklar!

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Mayıs 2021 - İstanbul


Yaprak kıpırdamazken ev sahiplerinin zam istekleri nasıl sonuçlanacak? Nisan ayı sona erdi, Mayıs ayı  başladı. Şimdi gözler kira artışlarına çevrildi. Zira her ay belirlenen ve 12 ay geçerli olacak kira artış oranı hesaplaması yapılacak? Mayıs ayında kira artışı için masaya oturacaklar haber içerisinde, Ocak 2021 itibarıyla kira artış oranlarını tek bir yerden erişerek görebileceksiniz.

2021 Mayıs kira artış oranı belli oldu! TEFE-TÜFE işyeri-mesken kira artışı hesaplaması 


Ülke genelinde mülk sahibi olan, bu mülklerde kiracılık yapan milyonları yakından ilgilendiren kira artış oranı ve artış rakamlarının hesaplanması her ay büyük önem arz ediyor. Ev sahibi ile kiracı, işyerleri ve meskenler için kira artışının belirlenmesi için masaya Mayıs ayı için bir kez daha oturacaklar. Mayıs 2021 itibarıyla kira sözleşmelerine uygulanacak yeni kira artış oranı hesaplaması belirtilecek. TÜİK tarafından haftanın ilk iş günü Pazartesi günü Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, kiralara yapılacak zam oranları belirlenmiş olacak. 

 İşyeri ve mesken sahipleri kiracılarına sözleşme yenileyecek olanlara 1 yıl süreyle 3 Mayıs 2022 tarihine kadar yapıalcak zamlı kira artışı oranı yarın belirlenecek.

Ocak 2020 başlangıç olmak üzere, Yılın geride kalan tüm aylarında açıklanan enflasyon rakamlarına göre uygulanacak aylık diliminde kiralara yapılan zam oranlarını sizler için alttaki tabloda yer verdik. Her ay yaklaşık veya 1, 2 puan altında, üzerinde gelen TÜFE ve Yi-ÜFE yıllık ortalama rakamlarını öğrenmiş olacaksınız.

Nisan ayında İş yeri ve konut "kira artış oranı" belli oldu mu? 2021 Nisan ayı kira artışı hesaplaması ve çok daha fazlasını haberimizden 7/24 ve 365 gün takip edebileceksiniz....

 
2021  Kira Artış OranlarıKira artış oranı
hesaplaması TÜFE 
Kira artış oranı
hesaplaması Yİ-ÜFE 
 2021 Ocak ayı kira artış oranı %12.28  % -
 2021 Şubat ayı kira artış oranı %12.53  % -
 2021 Mart ayı kira artış oranı % 12.81  %   18.14
 2021 Nisan ayı kira artış oranı % 13.18   %   17.04
 2021 Mayıs ayı kira artış oranı % 13.70  %   19.44

Üst bölümde yer alan ve özel olarak hazırlanan tabloda yer alan veriler emlakpencerem.com editörleri tarafından hazırlanmış ve 2021 itibarıyla ay ay haber arşivlerimizde yer alan verilerdir. Tüm ayrıntılı veriler TÜİK tarafından her ayın üçüncü iş gününde açıklanan enflasyon rakamları ile TÜFE ve Yİ-ÜFE rakamlarının on iki aylık ortalaması ile tabloda yer verilmiştir. EmlakPencerem.com editörleri rakamlara müdahale etmez/edemez. 2021 yılı Ocak ayı başlangıç olmak üzere itibariyle ülke genelinde kayıtlı, kayıtsız işyeri ve konutlar için uygulanacak kira artışı hesaplaması 3 Mayıs Pazartesi sabah 10:00'da açıklanacak TÜFE / Enflasyon verilerini sitemizden takip edebileceksiniz. Bu haberin kopyalanarak başka sitelerde yayınlanması durumunda tüm yasal hakların kullanılarak kopyalayan sitelere yönelik en ağır cezaların uygulanacağını önemle bildiririz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum