2021 Nisan'da işyeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır?

Nisan ayında işyeri ve meskenlere yapılacak kira artış oranı hesaplamasını merak edenler için ayrıntılar belli oluyor. Peki ev sahibi ile kiracıları ilgilendiren 2021 Mart ayı iş yeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır? (TEFE-TÜFE) ayrıntıları ile öğrenin.

2021 Nisan'da işyeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır?
Editör: Hakan A.
01 Nisan 2021 - 08:16 - Güncelleme: 03 Nisan 2021 - 11:40
Türkiye'nin dört bir tarafında evi bulunan, kirada oturanlar için kritik hafta başladı. Kira artış oranı hesaplaması belirlenmesi için geri sayıma başlandı. Mart ayı bitti, yeni ay Nisan ayı Perşembe ilk günü ile başladı. Şimdi gözler kira artışlarına çevrildi. Zira her ay belirlenen ve 12 ay geçerli olacak kira artış oranı hesaplaması yapılacak. Kiracılar ve ev sahipleri Nisan ayında kira artışı için masaya oturacaklar. Haberimizde, Ocak 2021 yılı ile başlayan kira artış oranlarını, bir önceki ay Mart ayı başta olmak üzere Nisan ayında hesaplamanın nasıl yapılacağını öğreneceksiniz.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Nisan 2021 - İstanbul


Türkiye'de mülk sahibi olan tüm vatandaşları yakından ilgilendiren kira artış oranı ve artış rakamlarının hesaplanması her ay büyük önem arz ediyor. Milyonlarca ev sahibi ile kiracı, işyerleri ve meskenler için kira artışının belirlenmesi için masaya oturuyor. Yeni ay Nisan ayı geldi. Mart ayının geride kalmasıyla Nisan 2021 itibarıyla kira sözleşmelerine uygulanacak yeni kira artış oranı hesaplaması belirlenecek. Geçtiğimiz aylarda kira artışları yüzde kaç oranında uygulandığını merak edenler için haberimizde geçmiş aylara ilişkin kira artış oranlarına bakılabilir. 

2021 yılı boyunca 2022 yılı Nisan ayı başına kadar işyerleri ile konutlar için uygulanacak kira artış oranı merak ediliyor. Yeni yılın ilk kira artış hesaplamasını ise 5 Nisan 2021 Pazartesi sabahı açıklanacak olan TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarında yer alacak TÜFE oranları ile uygulamaya geçirecek ve mülk sahipleri ile kiracılar için önemli oranlar belirlenmiş olacak.  


Milyonlarca ev sahibi ve kiracı için Nisan ayı beklentisi başladı. İşyeri sahipleri/kiracıları, mesken sahipleri/kiracıları için sözleşme yenileyecek olanlar 1 yıl süreyle normalde 3 Nisan tarihinde açıklanması gereken, hafta sonu girmesi nedeniyle 5 Nisan tarihinde açıklanacak enflasyon rakamları ile belirlenmiş olacak. Kira artışı hesaplaması yapacaklar Nisan 2021'de Pazartesi günü açıklanacak TÜFE rakamları ile belirleyebilecekler. 2022  Nisan ayına kadar işyerleri ve konut kiracıları ile emlak sahipleri kira kontratlarına ekleyecekleri yeni artış oranı ile sözleşmelerini yenilemiş olacaklar.  

İşyeri kira artışı ve konut kira artış oranı Nisan 2021'de ne kadar yapılacak? 


2021 OCAK-NİSAN AYLARI ARASINDA KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMASI AY AY TABLODA YER ALMAKTADIR  

Ocak 2020 başlangıç olmak üzere, Yılın geride kalan tüm aylarında açıklanan enflasyon rakamlarına göre uygulanacak aylık diliminde kiralara yapılan zam oranlarını sizler için alttaki tabloda yer verdik. Her ay yaklaşık veya 1, 2 puan altında, üzerinde gelen TÜFE ve Yi-ÜFE yıllık ortalama rakamlarını öğrenmiş olacaksınız.


Nisan ayında İş yeri ve konut "kira artış oranı" belli oldu mu? 2021 Nisan ayı kira artışı hesaplaması ve çok daha fazlasını haberimizden 7/24 ve 365 gün takip edebileceksiniz....

2021 Mart ayı iş yeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır? (TEFE-TÜFE) 

 
2021  Kira Artış OranlarıKira artış oranı
hesaplaması TÜFE 
Kira artış oranı
hesaplaması Yİ-ÜFE 
 2021 Ocak ayı kira artış oranı %12.28  % -
 2021 Şubat ayı kira artış oranı %12.53  % -
 2021 Mart ayı kira artış oranı % 12.81  %   18.14
 2021 Nian ayı kira artış oranı % 5 Nisan'da açıklanacak  %   ?

Üst bölümde yer alan ve özel olarak hazırlanan tabloda yer alan veriler emlakpencerem.com editörleri tarafından hazırlanmış ve 2021 itibarıyla ay ay haber arşivlerimizde yer alan verilerdir. Tüm ayrıntılı veriler TÜİK tarafından her ayın üçüncü iş gününde açıklanan enflasyon rakamları ile TÜFE ve Yİ-ÜFE rakamlarının on iki aylık ortalaması ile tabloda yer verilmiştir. EmlakPencerem.com editörleri rakamlara müdahale etmez/edemez. 2021 yılı Ocak ayı başlangıç olmak üzere itibariyle ülke genelinde kayıtlı, kayıtsız işyeri ve konutlar için uygulanacak kira artışı hesaplamasını 5 Nisan tarihinde belirlenebileceğini unutmayın. 5 Nisan Pazartesi sabah 10:00'da açıklanacak TÜFE / Enflasyon verilerini sitemizden takip edebileceksiniz. Bu haberin kopyalanarak başka sitelerde yayınlanması durumunda tüm yasal hakların kullanılarak kopyalayan sitelere yönelik en ağır cezaların uygulanacağını önemle bildiririz. 
 

Yasal Uyarı: Bu haber EmlakPencerem.com editörleri tarafından hazırlanmıştır. Kopyalanması, değiştirilerek başka bir sitede yayımlanması durumunda tüm yasal haklarımız saklıdır. Habere izin alınmaksızın, link verilmesi durumunda dahi gerekli yasal takip süreci hızla başlatılacaktır. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum