2021 ÖTV zammı bu kez elektrikli otomobilleri vuracak

Elektrikli araçlar için yeni ÖTV zamlı 2021 oranları bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. 2021 ÖTV zammı elektrikli otomobilleri vuracak...

2021 ÖTV zammı bu kez elektrikli otomobilleri vuracak
Editör: Hakan A.
02 Şubat 2021 - 09:12
Yeni bir ÖTV zammı açıklanırken, yapılan son zam haberiyle bu kez elektrikli araçlara zam kapıda... Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Türkiye'de artan elektrikli otomobillere zam sürprizi bugün itibariyle geçerli olacak. Söz konusu ÖTV zammına ilişkin ayrıntılar belli oldu.  Türkiye'ye getirilecek elektrikli otomobiller için uygulanacak yeni ÖTV vergisi oranları bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Peki elektrikli otomobiller için ÖTV ne kadar oldu?

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 2 Şubat 2021 - İstanbul


2021 yılı ÖTV zam haberi bu kez elektrikli otomobiller için de geçerli olacak. Türkiye genelinde kullanılacak elektrikli otomobiller için yeni zamlı ÖTV oranı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısıyla yeniden belirlendi. İlgili karar gereği yeni ithal edilecek elektrikli otomobillerde uygulanacak ÖTV rakamları açıklandı.

Elektrikli motorlu araçlar için geçerli Bazı Malların Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Oranlarının Yeniden Tespiti Hakkında Karar, Resmi Gazete tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi.

3471 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe giren yeni araçların ÖTV matrah oranı Elektrik motoru da olan araçlarda elektrik motor gücü 85 kW'ı geçmeyenlerde, yüzde 3'ten yüzde 10'a çıkarıldı. Motor gücü 85 kW'ı geçen fakat 120 kW'ı geçmeyen araçların ÖTV matrah oranı yüzde 7'den yüzde 25'e motor gücü 120 kW'ı geçen araçların ise ÖTV matrah oranı yüzde 15'ten yüzde 60'a yükseltildi. 

2 Şubat 2021 Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı ayrınıtları...

2 şubat resmi gazete elektrikli otomobiller ötv zammı

YORUMLAR

  • 0 Yorum