2021 Reeskont ve Avans faiz oranları ne kadar oldu?

Merkez Bankası, 2021 yılı için uygulanacak reeskont ve avans faiz oranlarında değişikliğe gitti. İşte yeni reeskont faiz oranları.

2021 Reeskont ve Avans faiz oranları ne kadar oldu?
Editör: Hakan A.
19 Aralık 2020 - 08:16
Türkiye genelindebankalar tarafından uygulamada olan reeskont ve avans işlemleri için yapılacak faiz oranlarında yeni değişiklik yapılarak o oranlar değiştirildi. Peki yeni reeskont faiz oranı ile avans faiz oranları ne kadar oldu? 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 19 Aralık 2020 - İstanbul 


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından Reeskont ve Avans İşlemlerinde Uygulanacak Faiz Oranlarının Tespitine ilişkin karar bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu.

2021 yılı ile birlikte bankaların uygulayacağı reeskont ve avans işllemleri çerçevesinde faiz oranları yeniden belirlendi. Her yıl Merkez Bankası tarafından açıklanan reeskont ve avans işlemlerine ilişkin güncel faiz oranı duyuruldu.

Konuyla ilgili resmi bilgilendireme Resmi Gazete'de bugün yayınlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. 
Karar kapsamında, Bankamızca, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık 15.75, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık 16.75 olarak yeniden tespit edilerek uygulanmasına karar verildi. 

Reeskont nedir, ne anlama gelir?

Reeskont nedir diye merak edenler için, iskonto demektir. Burada kullanılan iskonto, indirim anlamında kullanılmamaktadır. Bu anlamda, vadesi gelmemiş bir senedin bazı şartlarla banka tarafından paraya çevrilmesi olarak işlemlenir. Reeskont bankalarca iskonto edilmiş bir senedin merkez bankasınca iskonto edilmesine denir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum