250 Bin ABD Dolar karşılığı konut alana Türk vatandaşlığı şartlarında değişiklik

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yeni bir yönetmelik (Karar Sayısı: 418) yayımlandı. 250 Bin USD karşılığı verilecek Türk vatandaşlığında yeni düzenleme.

250 Bin ABD Dolar karşılığı konut alana Türk vatandaşlığı şartlarında değişiklik
Editör: Hakan A.
07 Aralık 2018 - 07:20

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ve 250 Bin Amerikan doları karşılığında konut yatırımı yapanlara verilecek Türk Vatandaşlığına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı. İlgili yönetmelik düzenlemesi bu sabah Resmi Gazete'de yayımlandı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 7 Aralık 2018 - İstanbul


İnşaat ve gayrimenkul sektöründe konut satışlarını artırması beklenen ve son aylarda oldukça yüksek gelen konut satışlarında etkisi olan Türk vatandaşlığına geçişte 250 Bin ABD Doları karşılığında yapılacak konut yatırımı ile vatandaşlık verilmesinde önemli bir düzenleme yapıldı.

Konuyla ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yeni yönetmelik (Karar Sayısı: 418) ile yayımlandı. Ekli Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in yürürlüğe konulmasına,  5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 46'ncı maddesi gereğince karar verilmiştir.

Karar kapsamında, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 20 nci maddesinin ikinci fıkrasının b bendinde yer alan satın aldığı ibaresinden sonra gelmek üzere veya kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş en az 250 Bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarı peşin olarak yatırılan taşınmazın satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkini yapılamayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edildiği ibaresi eklendi.

İlgili karar bu sabah resmen yürülüğe girdi. Kararın ayrıntılarını görmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum