250 Bin TL ödüllü TEKNOFEST 2019 Savaşan İHA yarışması başvuruları başladı

TEKNOFEST 2019 Savaşan İHA yarışmasının başvuruları açıldı! ✈️

250 Bin TL ödüllü TEKNOFEST 2019 Savaşan İHA yarışması başvuruları başladı
Editor: Hakan A.
15 Kasım 2018 - 18:08

İlki 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleşen TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin en önemli ayağını teknoloji yarışmaları oluşturdu. 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 15 Kasım 2018 - İstanbul


Havacılıktan otomotive, yapay zekadan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara uzanan geniş bir spektrumda düzenlenen teknoloji yarışmaları ile, Türkiye’de gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusuna ilgilerinin artması hedeflendi, bu alanda çalışan yüzlerce gencin projesi desteklendi.

Aynı hedef doğrultusunda, somut çalışmaların ortaya çıkarılması amacıyla, TEKNOFEST 2019 kapsamında düzenleyecek olduğumuz teknoloji yarışmaları ile, her bir takımın, yarışacakları kategorinin şartnamesinde belirtilen görevi yerine getirmek üzere istenen teknolojik donanımı (İHA, roket, insansız su altı aracı, vb.) tasarlayıp üretmesi beklenmektedir.

Teknoloji yarışmalarına başvurular Ekim 2018 itibarıyla başladı. Yarışma kategorilerinde belirtilen görevlerin gerektirdiği teknik bilgi ve becerilere sahip olan takımlar, hazırlamış oldukları raporlar üzerinden, alanında uzman danışma kurullarımız tarafından değerlendirilecek ve yarışmalarda yer almaya hak kazanacaklar. 

Başvuruları olumlu sonuçlanan ve duyurulacak listede yer alan ekiplere, TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Danışma Kurulu tarafından hazırlık süresi boyunca yarışacakları kategorilerde teknik danışmanlık desteği sağlanacak.

Yarışmaya lise, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencileri veya mezunlar bireysel veya takım halinde katılabilir. Lise öğrencilerinden oluşan takımlar ile üniversite ve üzeri seviyeden öğrencilerden oluşan takımlar ile aynı kategorilerde yarışacaklardır.

Yarışma kapsamında takımların, Ön Tasarım Raporu (ÖTR), Kritik Tasarım Raporu (KTR) olmak üzere 2 farklı rapor ve 1 adet Uçuş Kanıt Videosu hazırlamaları gerekmektedir. ÖTR değerlendirme sonuçlarına göre bir ön eleme gerçekleşecektir. Maddi destek almaya hak kazanan takımlar ise ÖTR sonuçlarına göre belirlenecektir. Kritik Tasarım Raporu değerlendirme sonuçlarına göre bir eleme daha gerçekleşecek olup finalist takımlar bu aşamadan sonra belirlenecektir. 

Yarışmaya katılma hakkı kazanan tüm takımlara sertifika verilecektir. 5 müsabaka turunun en az birinde otonom kalkış, iniş ve uçuş ile otonom kilitleme görevlerini başarıyla tamamlayan takımlar ödül sıralamasına girmeye hak kazanacaktır. Otonom kalkış, iniş, uçuş ve kilitlenme aynı müsabaka turunda gösterilmesi gerekmektedir. Ödül sıralamasına giren takımlar arasında sabit kanatlı ve döner kanatlı olmak üzere kendi kategorisinde dereceye giren takımlara aşağıdaki tabloda belirtilen para ödülleri verilecektir.

Sabit Kanat Kategorisi

• Birinci: 250.000 TL
• İkinci: 150.000 TL
• Üçüncü: 100.000 TL

Döner Kanat Kategorisi

• Birinci: 50.000 TL
• İkinci: 30.000 TL
• Üçüncü: 20.000 TL

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için SAVAŞAN İHA YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. 
Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Not: Eylül 2018’de düzenlenmiş olan yarışma şartnamesi ile Eylül 2019’da düzenlenecek olan yarışma şartnamesinde bir takım güncelleştirmeler yapılmıştır. Dolayısıyla yarışma şartnamesinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Başvuru için tıklayın