Reklamı Geç
2B ve tarım arazileri için uzatma olmayacak

2B ve tarım arazileri için uzatma olmayacak

2B'de Maliye tarafından belirtilen bedellerin ödenmesinde yenileme olmayacak. Maliye Bakanlığı 2B ve tarım arazileri için oldukça önemli bir uyarıda bulunurken, uzatma olmayacağını hatırlattı.

30 Mayıs 2017 - 11:00 - Güncelleme: 30 Mayıs 2017 - 11:20

2B arazilerinde taksitli seçeneklerle taşınmaz satın alanlar bu habere dikkat bir kez daha süre uzatımı veya kolaylık sağlanmayacak. Maliye konu hakkında özel bir duyuru yayımladı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 30 Mayıs 2017 - İstanbul

Türkiye genelinde 2B arazileri başta olmak üzere tarım arazileri ile satın almalar yapan vatandaşın ödemelerini zamanında ödemeleri konusunda uyarı yapıldı. Maliye bir kez daha uzatma veya kolaylık sağlanmayacağını duyurdu.

Maliye Bakanlığı tarafından orman vasfını yitirmiş 2B arazilerinin satışında süresi içinde başvurmayanlar için son dakika açıklamasında bulundu. Maliye, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içinde ödemeyenler, taksitli satışlarda sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde yatırmayanlar için 6 ay ödeme süresi verildiği belirtilerek, bu sürenin 7 Eylül 2017 tarihinde sona erecek.

Daha önce süreye yetişemeyen ve işlemlerini tamamlayamayanları kapsayan süre uzatımı ile alakalı açıklama geldi. Açıklamada ise Bakanlar Kurulu kararıyla daha öncesinde süre uzatımına gidildiği, "2B yasası" olarak bilinen ve devletle vatandaşlar arasında yıllardır süregelen sorunu çözüme kavuşturan 6292 Sayılı Kanun uyarınca, Orman Kanununun 2. maddesinin (b) fıkrası kapsamındaki taşınmazların satışlarında ortaya çıkan rakamı açıklayan haberde, şimdiye kadar toplamda 647 bin hak sahibine yaklaşık 472 bin adet taşınmazın satıldığı beliritldi. Satışı gerçekleştirilen 2B ve tarım arazileri kapsamında bunların toplam değerinin 9,2 milyar lira olduğu kaydedildi. Bu bedelin 6,2 milyar lirasının tahsil edildiği, kalan kısmın da taksitler halinde ödenmeye devam edildiği bildirildi. Yapılan satışlar çerçevesinde taksitli satışları kapsayan sözleşmelerde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde yatırmayanlar için altı ay ödeme süresi verildiği hatırlatılarak, sürenin 7 Eylül 2017 tarihi itibarıyla sonlanacağı açıklamada yer aldı.

Maliye bakanlığı açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Söz konusu kanun kapsamında tarım arazileri satışında başvuru sürelerini kaçıran hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek adına başvuru tarihi 7 Eylül 2017'e kadar uzatılmış olup vatandaşlarımızın 2B ve tarım arazileri satışındaki bu süre uzatımını kaçırmamaları önem arz etmektedir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..