3 kamu bankası 0.49 faiz oranı ile 20 yılın en düşük ihtiyaç kredisini veriyor!

Üç kamu bankası tarafından başlatılan 0.49 faiz oranı ile 6 ay ertelemeli, temel ihtiyaç kredisi destek paketi son 20 yılın en düşük ihtiyaç kredisi faizi olarak kayıtlara girdi.

3 kamu bankası 0.49 faiz oranı ile 20 yılın en düşük ihtiyaç kredisini veriyor!
Editör: Hakan A.
27 Nisan 2020 - 10:00
Türkiye'nin tamamında etkisini gösteren koronavirüs salgını ile başlayan süreç devame derken, devlet ekonominin canlanması, vatandaşa cansuyu olacak önemli kararlar alarak hızla devreye aldı. Bu kapsamda temel ihtiyaç destek kredisi ise en fazla dikkat çeken desteklerden biri oldu. Son 20 yılın en düşük ihtiyaç kredisi bu kredi ile vatandaşa sunuldu. 5 Milyona yakın vatandaş ise bu kredi için kamu bankalarına başvuruda bulundu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 27 Nisan 2020 - İstanbul


Merkez Bankası tarafından açıklanan en son verilere göre, 3 Nisan'da yüzde 16.10 olan tüketici kredisi ortalama faizleri 17 Nisan'da yüzde 9.45 ile verinin tutulmaya başlandığı 2002'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Tüketici kredisi faizleri, yüzde 11.78'e inmişti. 2018 yılındaki kur saldırısı öncesinde yüzde 19 olan faiz, 12 Ekim 2018'de yüzde 39.36'ya yükseldi.

Koronavirüs salgın sürecinde evine kapanan, işsiz kalan, iş yerlerini kapatan vatandaşın imdadına yetişen ve yüzde 80 devlet destekli olan ihtiyaç kredisi sayesinde üç kamu bankası tarihin en düşük seviyelerinde olan 0.49 faiz oranını vatandaşa kullandırmış oldu. Kredi başvburuları almaya devame den Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank 10 Bin TL'ye kadar 6 ay ertelemeli, 36 ay vadeli, 0.49 faiz oranı ile temel ihtiyaç destek kredisi sunuyor. Milyonlarca vatandaş tarafından başvuru yapılan ve kısmen de olsa cansuyu olan ihtiyaç kredişsi başvuruları sürüyor. Diğer taraftan 1 Nisan itibariyle başvurularını yapan ve kredi başvuru yanıtları gitmeyen kişilere kredi mesajları olumlu olumsuz yollanmaya devam ediyor. 

Diğer taraftan özel bankaların tavrı ve tutumları ise dikkatleri çekmeye devam ediyor. Özel bankaların tüm süreç boyunca süslü reklamlar dışında kredi çağrılarına cevap vermemesi, fahiş fiyatlarla kredi erteleme yapmaları, kriz ortamında süreci lehine çevirerek karlılık dışında hiç bir şey düşünmemesine tepkiler yağmaya devam ediyor. 

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum