3 katlı tüp tünel projesi plan değişikliği oy çokluğu ile geçti

Dünya üzerinde bir ilk olarak İstanbul'da Kıtaları bir kez daha birleştirecek olan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde flaş plan değişikliği CHP'li meclis üyeleri tarafından da oy birliği ile kabul edildi.

3 katlı tüp tünel projesi plan değişikliği oy çokluğu ile geçti
Editör: Hakan A.
20 Ocak 2019 - 11:38

İstanbul trafiğini deniz altından kıtalararasına taşıyacak olan dev tünel projesinde önemli bir ilerleme daha kaydedildi. Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde plan değişikliği yapıldı. Yapılan değişiklik oy birliği ile kabul edildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 20 Ocak 2019 - İstanbul


Türkiye'nin mega kenti İstanbul için önemli projeler arasında yer alacak ve denizin altında inşaa edilecek olan 3 katlı dev tünel projesi için geri sayım sürerken yapılan plan değişikliği oy birliği ile İBB Meclisinden geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşülen plan değişikliğine geçtiğimiz yıllarda oy vermeyen CHP'li meclis üyeleri de oy vererek İstanbul için büyük bir adımın atılmasının önünü açılmış oldu. Yapılacak plan değişikliği ile birlikte Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli şehrin en önemli sorunu olan ulaşım sorununu büyük ölçüde hafifletecek önemli projelerden biri olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesine dair hazırlanan raporu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne göndererek Mecliste gündeme getirilip yeni planların onaylanmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi de tünelin geçiş güzergahlarındaki "plansız sahada" gerekli imar tadilatlarını yaptı ve değişikliklerin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlara işlenmesi için Meclis toplantısı gerçekleştirildi ve AK Parti ile CHP'li meclis üyeleri oy birliği ile planın geçmesi için oy kullandı.

üç katlı büyük istanbul tüneli

Dünya için emsal olacak ve bir ilk olarak tarihe geçecek olan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüp Tünel projesi kapsamında yapılan plan düzenlemesi ile güzergah ve bağlantı yollarındaki değişiklikler, Büyükşehir Belediyesi Meclisinden oy birliğiyle geçmiş oldu.

İstanbul'un mega projesi Tüp Tünelin orta katını metro, alt ve üst katları ise araçlar kullanarak her gün yüzbinlerce İstanbullunun taşınmasını sağlayacak. Toplamda 18 kilometre uzunluğunda olacak karayolu bölümü Hasdal'dan başlayıp, Rumeli Hisarı'ndan karşıya geçerek Ümraniye Çamlık Kavşağı'ndan TEM otoyoluna bağlanarak, güzergah boyunca İstanbulluların trafik çilesini sonlandıracak.

31 kilometre uzunluğundaki metro hattının, İncirli-Söğütlüçeşme arasında ve 15 istasyonlu olarak çalışması planlanıyor. Tünel, 9 raylı sistem hattına entegre olarak araç kullanmadan İstanbullu için önemli bir toplu taşıma ağı olarak tarihe geçecek ve uzun yıllar boyunca her yıl nüfusu artan megaşehiri geleceğe taşıyacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum