3 Ocak sabahı Dolar fiyatı ne kadar? 5.69 TL'den dönen Dolarda son durum...

Gece yarısından sonra dolar kuru TL karşısında 5.69 TL seviyelerini gördü. Peki ne oldu? Dolar kurunda son durum... Neden dolar saat: 01:50'den sonra uçuşa geçti? İşte dolar kuru 3 Ocak 2019 güncel fiyatları ve merak edilen soruların yanıtı...

3 Ocak sabahı Dolar fiyatı ne kadar? 5.69 TL'den dönen Dolarda son durum...
Editor: Hakan A.
03 Ocak 2019 - 08:12 - Güncelleme: 03 Ocak 2019 - 08:28

3 Ocak tarihinde gece yarısından sonra saat 01:50 sıralarında dolar kurunda yukarı yönlü hızlı bir tırmanış yaşandı. Dolar fiyatlarında TL'nin değer kaybı kısa sürede kendini toparladı. Peki gece yarısı yaşanan dolardaki tırmanış neydi?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 3 Ocak 2019 - İstanbul

Geçtiğimiz aylarda Türkiye ekonomisine yönelik yapılan dolar operasyonu sonrasında BDDK tarafından alınan çok sayıda önlemle bertaraf edilmeye çalışılmıştı. Benzer bir durum  gece saatlerinde bir kez daha mı tekrarlanıyor sorusunu sordurdu. Dolar fiyatı TL karşısında hızla yükselişe geçti. Gece saat 01:50 sıralarında maksimum seviyeye ulaşan Dolar/TL 5.69'a tırmandı. Yaşanan tırmanış neden kaynaklandı?

Yaşanan ani yükseliş küresel piayasalardan kaynaklı olduğu ve Japon Yeni fiyatının Dolar karşısında değer kazanmasından dolayı yaşandığı ifade ediliyor.

Benzer değer kaybının Avustralya Dolarının da yaşandığı ve yara aldığı kaydedildi. Sabah saatlerinde ise dolar kuru normal seviyelerine geri dönerek TL karşısında yükselişle güne başladı.

3.1.2019 tarihinde Dolar güne 5,4159 TL, Euro ise 6,167 TL olarak güne yükselişle devam ederek girş yaptı. An itibariyle gerek Dolar gerekse Euro TL karşısında değerlenmeye devam ediyor.

Fitili ateşleyen Çin'in imalat PMI verileri olduğu, bu verilerin aralık ayıda daralma bölgesine geçerek beklenmedik düşüşle 49.7'ye inmesiyle başladığı ifade ediliyor. Veri düşük gelince yen gibi güvenli liman kabul edilen para birimleri ve altın dolar karşısında değer kazandığı kaydedildi.

Dolar kurunda yaşanan tırmanış ile alakalı olarak Merkez Bankası ve yetkililerden henüz resmi açıklama yapılmadı.

3 Ocak sabahı Dolar fiyatı ne kadar? 5.69 TL'den dönen Dolara ne oldu?

Yaşanan dolar artışını yakından takip edenler ise sosyal medya üzerinden son bilgileri paylaştılar.

Bu gece #dolar'daki ani çıkış #Türkiye kaynaklı değil, Çin'den gelen zayıf #ekonomik verilerin dünyadaki büyüme hakkında kaygıları arttırmasından kaynaklı... 
 

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum