35 Milyarlık tasarruf

35 Milyarlık tasarruf

Bakan Albayrak tarafından bugün açıklanacak olan Yeni Ekonomi Modeli çerçevesinde, 2018'in geri kalan diliminde bir süredir üzerinde çalışılan 35 milyar TL tasarruf ve gelir arttırıcı önlemler devreye girecek.

35 Milyarlık tasarruf
Editor: Hakan A.
10 Ağustos 2018 - 08:17 - Güncelleme: 10 Ağustos 2018 - 09:34

Türkiye ekonomisi 2018'in kalan son diliminde büyük bir tasarrufa gidecek. Bakan Albayrak tarafından bugün açıklanacak olan ve piyasaların adeta nefesini tutarak bekledikleri "Yeni Ekonomi Modeli" için geri sayım sürerken, 2018'de kalan dönem için büyük tasarruf planları yer alıyor. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ifade edilen özel bir paket tasarruf paketi Türkiye ekonomisi için devreye alınıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Ekonomide Yeni Model’i anlatarak 2018 sonuna kadar uygulanması planlanan tasarruf önlemlerini kamuoyuna açıklayacak. Piyasaları rahatlatacağı belirtilen tasarruf ve önlem paketinde 35 milyar TL’lik tasarruf ve gelir arttırıcı önlemleri 2018 sonuna kadar devreye alınması söz konusu...

Emlak Pencerem / Ekonomi haberleri - 10 Ağustos 2018 - İstanbul

Bakan Albayrak yönetiminde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üzerinde çalışmaları süren ve yaklaşık 35 milyar TL tutarında bir tasarruf ve gelir arttırıcı önlemi içeren paketin, faiz dışı fazlanın 5 milyar TL’ye yükseltileceği ifade ediliyor. Alınacak önlemlerle birlikte bütçe açığının ise yıl başında açıklanan programa paralel olarak yüzde 2’nin altında olması hedeflenmekte. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesi yönünde önemli bir tavsiye de açıklamada yer aldı.

Bu kapsamda spekülatif söylemlere itibar edilmemeli

"2019 büyümesi % 3-4 aralığında gerçekleşecek, Cari açık yüzde 4 civarında dengelenecek,  Altyapı yatırımlarında dış finansman ile ilerlenmesi sağlanacak, Bütçe açığı yüzde 2'nin altına indirilecek, İç borç çevirme oranı % 100'ün altına indirilecek, Faiz dışı fazla 5 milyar TL seviyelerine getirilecek" denildi. 

Diğer taraftan, Bankalar dalgalanmaları yönetebilecek konumda olduğu, Kur ve likidite riski konusunda bir problem olmadığı ve vatandaşların spekülatif söylentilere itibar etmemesi uyarısı da açıklamada öne çıkacak olan konular olacağı ifade edildi.