5 il için petrol arama ruhsatı verildi! İşte petrol arancak o iller

Türkiye, enerji eksenli yeni dönemde Karadeniz'de bulduğu dev doğalgaz kaynaklarından sonra petrol bulmak için yeni arama ruhsatlarını verdi. İşte petrol aranacak 5 ilimiz.

5 il için petrol arama ruhsatı verildi! İşte petrol arancak o iller
Editör: Hakan A.
22 Ağustos 2020 - 20:16
Türkiye enerjide büyük atılımlar için düğmeye bastı. Karadeniz'de bulunan doğalgaz kaynakları büyük sevinç yaşatırken, Türkiye ekonomisi için yeni bir dönemin kapılarını aralayacak. Diğer taraftan Türkiye petrol için de çalışmalarını hızlandırmış durumda. Yeni petrol arama alanlarının izinleri verilmeye devam ediyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin ve Adıyaman illerinde yeni petrol alanları için arama izni verildi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 22 Ağustos 2020 - İstanbul


Türkiye enerji hedeflerini büyütüyor. Denizde, karada, yer altında ne varsa yer üstüne çıkarmaya başladı.
Türkiye genelinde denizde ve karada enerji kaynaklarının yer üstüne çıkartılması adına önemli adımlar peş peşe atılıyor. Türkiye için büyük müjde olan Karadeniz Tuna 1 (Sakarya) arama alanında çıkan 320 milyar metreküp büyüklüğündeki doğalgaz, ekonomide yeni bir eksenin başlangıcı olacak. Türkiye, topraklarında petrol arama faaliyetleri konusunda çalışmalara hız verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yeni petrol arama ruhsatlarının verildiğini duyurdu. Karadeniz gazı için çalışmalar sürerken, Akdeniz'de doğalgaz arayışları devam ediyor. Türkiye aynı zamanda karada petrol arama süreçlerini sürdürüyor. Bu kapsamda 5 farklı ilde TPAO'ya petrol arama ruhsatı tahsis edildi.

Hangi 5 ilde petrol aranacak?

Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgiye göre, Bakanlık tarafından, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün Petrol Hakkına Müteallik Kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, TPAO'ya Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin ve Adıyaman'da, bazıları birden fazla ilin sınırlarında yer alan toplam 4 saha için petrol arama ruhsatı tahsis edildi.

Yüzölçümleri 29 bin 634 hektarla 61 bin 55 hektar arasında değişen sahalar için verilen ruhsatlar 5 yıl süreyle geçerli olacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum