5 yıl vadeli konut kredisi yüzde 1.5 faiz oranının altına indi

2019 Mart ayına başlanırken, konut kredisi faiz oranları yakından takip edilmeye devam ederken yeni ayda kredi faizlerinde düşüş sürecek gibi görünüyor. En düşük konut kredisi faizi 5 yıl vadeli konut kredilerinde.

5 yıl vadeli konut kredisi yüzde 1.5 faiz oranının altına indi
Editör: Hakan A.
01 Mart 2019 - 06:58
Konut kredisi kullanarak ev almak isteyenler için önemli faiz indirimleri sürüyor. Şubat ayında başlayan faiz indirimi dalgası ile bankaların kredi musluklarını açmasından sonra Mart ayında da bankalar rekabet içerisinde konut kredisi faiz oranlarını düşürmeyi sürdürüyor. 1 Mart sabahı yeni ayın ilk iş gününde konut kredisi faiz oranları ne durumda sizler için araştırdık.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi / Konut Kredisi - 1 Mart 2019 - İstanbul


Yıllardır ev sahibi olmak için birikim yapanlar konut fiyatlarının büyük düşüşler yaşadığı 2019 yılında yeni bir ev almak için piyasaları yakından takip ediyor. Tüketici en düşük konut kredisi faiz oranını bulup almak isterken, bankalar kredi faiz oranlarında 1.50 oranının altını görmeye başladı. En düşük konut kredisi faiz oranı 5 yıl vade için 1.50'nin altında veriliyor. İşte en uygun konut kredisi faiz oranı veren bankalar...

Şubat ayı başlarında yüzde 2 ve üzeri olan konut kredilerinde düşüş ay boyunca devam etti. Mart ayına girildiğinde ise en düşük kredi faiz oranı 5 yıllık konut kredisi kullanımında yüzde 1.49 olarak kayıtlara geçti. Düşüş sürüyor. Mart ayı boyunca konut kredisi faiz oranlarında düşüşlerin sürmesi bekleniyor. Konut stoğu bolluğu yaşandığı, ikinci el konutlarda hareketliliğin sürdüğü, yeni projelerde ise Bankaların inşaat firmalarının pazarlama ekipleri gibi hareket ederek, şu projje bu rakam, bu proje bu faiz oranı kullandırmaya çalıştıkları yeni bir dönem başladı. Banka konut kredisi kullanmak için bankaya gidenlere projelere özel indirimler sunuluyor. İnşaat firmaları ile anlaşmalı Bankaların 0.98'e kadar konut kredisi faiz oranı uygulamaları Ocak ayında ilk olarak başlamıştı.


Yılın üçüncü ayı Mart ayına başlandığında ise konut kredileri yüzde 1.7'nin altına inmiş durumda. Pek çok banka faiz oranlarında yüzde 1.7 oranının altında kredi kullandırmaya devam ediyor. Bu bankalar arasında en düşük konut kredisi faiz oranı veren banka ise Halkbank olarak öne çıkıyor. halkbank 5 yıl vadeli konut kredisi kullanımında yüzde 1.49 faiz oranı ile en düşük oranı veren banka oldu. Diğer bankalarda ise yüzde 1.50 oranının üzerinde yüzde 1.7 ve üzerine kadar konut kredisi kullandırmaya devam ediyor. Bankaların konut kredisi faiz oranlarında düşüş yapmaları Mart ayında da beklenmekte.

Daha önce konut kredisi kullanan ve yüksek faizler ödeyenler ise çareyi yeniden yapılandırmada (Refinansman) buluyor. Peki kullanılan kredilere bankalar Refinansman yapıyor mu? Gelen bilgiler vatandaşın oldukça zorlandığı yönünde. Konut kredisinde yeniden yapılandırma yapmak isteyenler için önemli değerlendirmelerde bulunan EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, tüketicinin bilmesi gereken ayrıntıları YouTube kanalı için bir videoda anlattı. "Bankadan alınan konut kredisi borçlarının yeniden yapılandırılması"

hatice kolçak refinansman yeniden yapılandırma açıklaması

YORUMLAR

  • 0 Yorum