7/24 EFT para transferi ücreti ne kadar olacak?

Bankalarda 7/24 EFT para transferi için geri sayım devam ederken, bankalar entegrasyon çalışmalarını sürdürüyor. Peki 3 saniye gibi kısa sürede EFT yapmanın önünü açan FAST para transferi ücreti ne kadar olacak?

7/24 EFT para transferi ücreti ne kadar olacak?
Editör: Hakan A.
16 Kasım 2020 - 08:47 - Güncelleme: 29 Ocak 2021 - 17:55
Gece gündüz fark etmeksizin, bankadan farklı bankaya 7/24 EFT yapılabilecek. Merkez Bankası yeni sistemini geçen hafta duyururken, anlık hızlı para transferinin zaman kısıtlaması olmaksızın günün her anında 3 saniye kadar kısa süre içerisinde para transferi yapılabilecek. Merkez Bankası ve kamu/özel bankalarda hazırlık başladı. Yeni sistem entegrasyonu ile pilot uygulama ile başlayacak FAST sistemi kısa sürede bankada hesabı bulunan herkes tarafıdnan kullanılabilecek. Şimdiden gece gündüz eft yapmak isteyecekler için eft transfer ücretleri merak ediliyor. Peki FAST ile 7/24 banka para transferi EFT yapmanın ücreti ne kadar olacak? Şimdikinden farklı mı olacak?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 16 Kasım 2020 - İstanbul


18 Aralık 2020 itibarıyla Merkez Bankası'nın hızlı para transfer sistemi FAST için pilot uygulama çalışmaları sürüyor. Yakın zamanda başlayacak hızlı para transferi sayesinde mesai saatleri dışında dilediğiniz banka hesabına saniyeler içerisinde anlık para yollayabileceksiniz. Bu sistem test edilerek, tüm bankalara entegre edilecek. Geri sayımın başladığı FAST para transferi uygulamasında sona geliniyor.

Merkez Bankası 7/24 hızlı para transferi FAST limitlerini yükseltti

IBAN'sız hızlı para transferi FAST kullanıma girdi

FAST PARA TRANSFER EFT ÜCRETLERİ MERAK EDİLİYOR

Milyonlarca kişi, FAST para transferi EFT ile alakalı gelişmeleri yakından takip ederken, uygulamanın bankalarda başlatılması için gün sayıyor. EFT'de 7/24 kesintisiz olarak hizmet verecek FAST ücreti ne kadar olacak? Şuan bankaların kullandığı EFT ve havale ücretlerinden pahalı mı olacak? Merakla beklenen anlık para transferi FAST için  EFT ücret tarifesi henüz açıklanmış değil.

Son olarak Merkez Bankası kararı ile havale ve EFT ücretlerinde limite göre ücret kesimi yapılıyordu. En düşük EFT ücreti ise 1-1.5 TL civarında halen bankalar tarafından uygulanıyor. Bankadan farklı banka hesabına yapılacak FAST anlık para transferi EFT için aynı ücretlerin geçerli olacağı ifade ediliyor.

İBAN ve MESAİ SAATİ KAVRAMLARI YOK OLACAK

Bankalarda başta mesai saati kavramı FAST sayesinde yok olacak. Günün her anında, gece, gündüz, kısıtlama olmadan anlık olarak EFT yapılabilecek. Diğer taraftan EFT yaparken, TC Kimlik Numaranız, Cep Telefonu numaranız İBAN yerine geçecek ve anlık olarak İBAN kullanmadan, hangi banka olursa olsun para transferi yapılabilecek. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum